Processed with VSCO with al3 preset

#122. „REGUŁA 5 SEKUND” – Mel Robbins

 

 

Ocena: 8/10
Gatunek: poradnik
Autor: Mel Robbins
Tytuł: Reguła 5 sekund. Masz wszystko, czego potrzebujesz, aby odmienić swoje życie
Tytuł oryginalny: The 5 second rule: Transform your life, work and confidence with everyday courage
Wydawnictwo: Galaktyka
Liczba stron: 256
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 39,90 zł

 

 

No nie. Naprawdę? Kolejny poradnik podający gotowy przepis na to, jak zmienić swoje życie? Kolejne nawiedzone cytaty, które powtarzane w kółko sprawią, że w cudowny sposób osiągniemy to, czego pragniemy? Kto tak pomyślał, ręka w górę. O, widzę las rąk 😀

A teraz poważnie. Jako wielka fanka poradników, jak nikt zdaję sobie sprawę z tego, ile jest wśród nich, o zgrozo, tych fatalnej jakości, od czytania których aż boli serce (nie wspomnę już o tym, co wyprawiają z naszą głową). Mam kilka ulubionych pozycji z tego gatunku, które „wałkuję”, kiedy czuję, że potrzebuję kopa do działania, wyrwania się z letargu. Nigdy nie zawodzą. Dlatego sceptycznie patrzyłam na ten międzynarodowy bestseller, no bo co nowego jeszcze można odkryć? Co nowego można głosić, o czym jeszcze żaden mówca motywacyjny, żaden coach nie wspomniał? Zbyt długo „siedzę” w książkach, by nie wiedzieć, że świetny marketing wciśnie nam najgorszy chłam.

Jesteście ciekawi, co sądzę o „Regule 5 sekund”, o tym absolutnym przeboju w dziedzinie psychologii? Spieszę opowiedzieć 🙂

 

***

 

O KSIĄŻCE

Przede wszystkim muszę wspomnieć o autorce książki, która w Stanach Zjednoczonych jest postacią wręcz kultową. I nie bezpodstawnie. Słuchałam jej przemówień motywacyjnych jak zaczarowana (tak, przygotowałam się do lektury).

Mel Robbins – dziennikarka, komentatorka CNN, adwokat, pisarka, a przede wszystkim jedna z najbardziej cenionych mówczyń motywacyjnych w USA. Pomaga menedżerom największych korporacji, ucząc w jaki sposób przełamać wypalenie zawodowe, pozbyć się nawyku zwątpienia we własne siły, a także jak umocnić pewność siebie, nie tylko w życiu zawodowym, ale i życiu osobistym.

Tym razem Robbins poświęciła książkę regule 5 sekund, praktyce, która przyniosła autorce ogromny sukces. Okazuje się bowiem, moi Drodzy, że wystarczy zaledwie 5 sekund, by zmienić swoje życie. Nie, nie chodzi tu o pstryknięcie palcami, za sprawą których pokonamy czasoprzestrzeń i znajdziemy w miejscu, o którym marzymy. Chodzi o to, że jeśli od pomysłu do działania minie sporo czasu, prawdopodobieństwo, że nic z niego nie wyjdzie jest bardzo wysokie. Szacuje się, że od myśli, impulsu, do działania, powinno minąć maksymalnie 5 sekund. Praktyka takiego zachowania ma nam pomóc uporać się z odkładaniem wszystkiego na odległe „kiedyś”, na „od przyszłego tygodnia”, „od nowego roku”. Dzięki przechodzeniu niemal natychmiast do działania, pozbędziemy się poczucia strachu przed nim, przestaniemy się zamartwiać, staniemy się odważniejsi. W książce autorka umieściła dziesiątki listów od osób, którymi pokierowała. Na ich przykładzie wyjaśnia, w jaki sposób zmienić swoje dotychczasowe, nawykowe odkładanie spraw na odległy termin.

Jestem zachwycona językiem, jakim napisana jest książka. Nie znajdziecie tu wystudiowanego moralizatorstwa, określeń typu „musisz”, zrób to, zrób tamto”. Niezwykle łatwo cała wiedza wchodzi nam przez to do głowy.

Ogromna dawka WIEDZY na temat działania naszych myśli.

 

 

DLA KOGO

Dla każdego, kto nie godzi się na bycie przestraszonym, leniwym, chce zacząć działać, zmienić obecny stan, w którym można tkwić do końca życia. Jeśli taka perspektywa Cię przeraża, musisz koniecznie przeczytać ten poradnik.

 

PODSUMOWANIE

Ile razy powtarzaliście sobie, że koniec! Nie może tak dalej być! Obecna sytuacja do niczego nie prowadzi. Znacie to? A ile razy nie mieliście odwagi, żeby ruszyć z miejsca? Ile razy odkładaliście każdą trudną decyzję na później? A może podjęliście ją, ale wciąż nie wykonaliście pierwszego kroku. Mówi się, że każda podróż zaczyna się od postawienia pierwszego kroku, a my mamy z nim taki problem. Albo boimy się konsekwencji, albo nie wierzymy, że akurat nam może się udać. No cóż. Może 🙂 Przeczytajcie tę książkę – gwarantuję Wam, że warto. Pamiętajcie jednak, że nic Wam ona nie da, jeśli nie zastosujecie się do jej treści, do porad. Nie wystarczy tylko zapoznać się z treścią. Musicie ją przepracować. Chcecie nareszcie coś zmienić w swoim życiu? TAK czy NIE?! Jeśli tak i podjęliście decyzję o przeczytaniu „Reguły 5 sekund”, macie 5 sekund na wykonanie pierwszego kroku. Wiecie, co robić 🙂

Czas, start! 5, 4, 3, 2…

 

Wasza Margot

 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Galaktyka.

 • Agaa W

  Szczerze Ci powiem że podsumowanie najbardziej mi się podoba 😉 Oj wiele razy próbowałam zmienić coś w swoim życiu i przekładałam to na kolejny dzień, tydzień, rok. Może w końcu z tą książką mi się uda.

  0

  • Nie wiem, Kochana, jak Ty to robisz,
   że zawsze jesteś pierwsza na moim blogu. Nawet nie muszę dawać znać, że jest post 😄❤️ A książka jest bardzo dobra. Jedna z lepszych w tym temacie, więc bardzo, bardzo polecam 🤗

   0

   • Agaa W

    Haha 😀 Mam Twojego bloga zapisanego w zakładce i codziennie przeglądam blogi, które są tam zapisane. A Twój to nawet kilka razy dziennie. 🙂 Jakoś tak wychodzi że trafiam a tu nowy post 😀 Kurcze, a obiecałam sobie w weekend że przez najbliższy czas nie kupię sobie nowej książki. Ale chyba nie wytrzymam i się na skuszę na ten poradnik.

    0

    • Jest świetny!!! Działaj Kochana 🤗❤️

     0

 • Kasia Arnista

  Chyba od nowego roku popracuje nad sobą i organizacja swojego życia. ..

  0

  • Od jakiego nowego roku?! 😄 Kochana, od decyzji do działania musi minąć 5 sekund, a nie dwa miesiące 😄

   0

   • Kasia Arnista

    Jeszcze tego nie wiem! Jeszcze nienprzyczytalam tej książki 🤔😋

    0

    • Ale to w recenzji było! 😄 Musisz poczynić zakupy 😄❤️

     0

     • Kasia Arnista

      Najpierw muszę sobie sprawić nowe półeczki zrobić! Brakuje mi już miejsca… A zimą coraz bliżej czasu na czytanie coraz więcej

      0

 • Ann Habdas

  Oj czuję, że ta książka jest dla mnie i że może mi się spodobać. Lubię tego typu poradniki co prawda tylko małą część tego co przeczytam u siebie realizuję. Cały czas brak mi większej motywacji a najlepiej takiego mentalnego „kopa w du..” by tak naprawdę zmienić to co chcę. Czas najwyższy by to pozmieniać. W najbliższym miesiącu będę musiała powalczyć bo na nowy rok mam kilka większych planów, które chcę- muszę zrealizować.

  0