308. „Gra o życie” – Syed M. Masood
„Gra o życie”
Autor: Syed M. Masood
Gatunek: powieść obyczajowa
Tytuł oryginalny: The Bad Muslim Discount
Wydawnictwo: Akapit Press
Liczna stron: 488
Okładka: miękka
Tłumaczenie: Monika Mendroch-Karbowska
Cena rynkowa: 39,00 zł
PREMIERA: 15.10.201
Ocena: 8/10
Od czasu do czasu, nie za często niestety, trafia w dłonie czytelnika powieść, o której nigdy nie zapomni.
Historia, która zmieni jego życie.
Taką pozycją była dla mnie „Gra o życie”.
I choć nie jest to lektura zakończona przed momentem, nadal zajmuje moje myśli, nadal trzyma w emocjonalnym uścisku.
Nie jest to pozycja dla każdego. Nie wiedziałam nawet, czy sama dobrze się z nią poczuję, ponieważ porusza temat, który niby znany jest polskiemu czytelnikowi, a jednak ze względu na to, że kultura muzułmańska znacznie różni się od kultury europejskiej, zachodniej, nie do końca jest rozumiany.
Mimo że mam otwartą głowę, interesują mnie zgoła różne perspektywy spojrzenia na świat, obawiałam się, że może mi być trudno pojąć tak radykalnie różniącą się od mojej. I teraz przejdę do kwestii, która sprawia, że „Gra o życie” jest tak wyjątkowa.
Ze względu na bogaty opis niezwykle fascynującego zresztą, życia wewnętrznego bohaterów, powieść ta stała się bardzo ludzka. Pokochałam ją za życiowość, momentami intensywnie bolesną.
A po przewróceniu ostatniej strony, przytuliłam ją do serca.
I nigdy o niej nie zapomnę. Dlaczego? O tym opowiem Wam poniżej.
* * *
POSTACI
Anvar – chłopak, który jako dziecko, wraz z rodziną, wyjechał z Pakistanu do Kalifornii.
Safwa – dziewczyna, która uciekła z ojcem z Iraku do rządzonego przez talibów Afganistanu, a następnie, jako młoda kobieta, udała się nielegalnie do Ameryki.
FABUŁA
1995 rok. Anvar Faris jest zbuntowanym chłopakiem, który dorasta w Karaczi w Pakistanie. Fundamentaliści w rządzie stają się coraz bardziej agresywni, a zeloci zrzeszeni w gangach zaczynają krążyć po ulicach. Rodzina Anvara postanawia rozpocząć życie od nowa w Kalifornii, by pomóc w uczynieniu islamu wielkim.
W tym samym czasie, tysiące mil dalej, Safwa, młoda dziewczyna tkwiąca ze swoim ojcem w targanym wojną Bagdadzie, znajduje zupełnie inną i znacznie bardziej niebezpieczną drogę do Ameryki.
Te dwie historie są ze sobą nierozerwalnie powiązane, a kiedy światy tych młodych ludzi się spotykają, ich losy splatają się i rozpoczynają serię wydarzeń, które wstrząsają całą ich społecznością.
DLA KOGO
Napiszę krótko, bez owijania w bawełnę.
„Gra o życie”, choć jest powieścią absolutnie niezwykłą, nie jest przeznaczona dla każdego czytelnika. Zrozumie ją i zachwyci się ten, kto posiada szerokie horyzonty i otwartą głowę, kto chce wiedzieć, zrozumieć, nie zadowala się jedynie chwytliwymi nagłówkami gazet, mające na celu zszokowanie, zbulwersowanie i wywołanie zbiorowej histerii.
To powieść, która zmienia punkt widzenia, która nie tylko ukazuje wiarę, kulturę muzułmańską z dwóch różnych perspektyw, ale także nadaje jej element człowieczeństwa, który dla nas, ludzi zachodu, jest tak bardzo odległy, niemal niewyobrażalny. Okazuje się jednak, że łączy nas więcej niż dzieli.
Jeśli czujesz, że jest to pozycja, która zrobi na Tobie równie duże wrażenie jak na mnie, czytaj bez wahania.
PODSUMOWANIE
Przeżyłam niesamowitą podróż…
Ruszyłam w ślad za Anvarem i za Safwą. I nic już nie było takie samo.
Poczułam coś, co do tej pory poczuć nie było mi dane: spojrzałam obiektywnie na dwie strony wiary muzułmańskiej, mogłam obrać dwa, zgoła inne, punkty widzenia.
Efekty był piorunujący. Dla człowieka tak ciekawego świata, jakim jestem, dla człowieka, który zadaje pytania, szuka odpowiedzi, drąży, chce „poczuć” każdą ze stron, było to niezwykłe przeżycie.
To zupełnie obezwładniająca pozycja. Nie tylko pięknie napisana, niemalże lirycznie, skupiająca się wokół przeżyć wewnętrznych bohaterów, ale i niezapomniana w sile przekazu, w kalibrze emocji, które serwuje czytelnikowi.
„Gra o życie” to powieść, którą zawsze chciałam przeczytać, o czym nie zdawałam sobie sprawy.
Myślę, że staniecie się po jej lekturze, w jakimś stopniu, innymi, bardziej otwartymi ludźmi.
Polecam z całego serca.
***
„Grę o życie”, w świetnej cenie promocyjnej, kupicie TUTAJ.
Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Akapit Press.
Blog LADYMARGOT.PL został wyróżniony przez SEE BLOGGERS w corocznym rankingu 100 najpopularniejszych polskich blogerów.
Odpowiedzi