PREMIERY LISTOPADA 2024
Naprawdę nie wiem, jak mogłabym delikatnie przekazać tę wiadomość.
Nie będę więc owijała w bawełnę.
Moi drodzy, spodziewałam się, że po naprawdę intensywnym październiku, kiedy to zaprezentowałam Wam ponad 40 premier, listopad okaże się spokojniejszy i nie przyprawię Was tym wpisem o kołatanie serca.
Cóż, stało się inaczej…
Mówiąc dosyć oględnie.
Listopad powitał nas jeszcze większą ilością wspaniałych pozycji książkowych, a ja wybrałam spośród nich jedynie… 50 😀
Naprawdę, uwierzcie mi, że robiłam, co mogłam, by tę listę skrócić. Wyszło, jak zawsze.
Jestem jednak pewna, że wśród tych książek znajdziecie coś dla siebie i wyłuskacie prawdziwe perełki, które wprost idealnie nadadzą się na świąteczne prezenty – dla małych i dużych.
Życzę Wam więc spokoju podczas przeglądania poniższej listy i świadomych wyborów książkowych 😀
NIECH MOC BĘDZIE Z NAMI WSZYSTKIMI!
PS. Koniecznie dajcie znać, na które tytuły czekacie!
* * *
6 LISTOPADA
***
„Ludzie z nieba” – Ignacy Karpowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Chwała i upadek. Miłość i śmierć.
Nowa powieść Ignacego Karpowicza inspirowana historią życia legendarnych lotników: pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.
Rok 1905. Kora spędza dzieciństwo w Bieniakoniach, miasteczku na południe od Wilna. Ma brata bliźniaka i sześć sióstr: Hiacyntę, Kalinę, Różę, Dalię, Rutę i Hortensję. Jako jedyna z dziewczyn nie otrzymała imienia od nazwy kwiatu. Chodzi do tyłu jak rak, bywa psem, rozmyśla nad milionem pozornie błahych spraw. Marzy o innym świecie, tęskni za przygodą, księciem i za bratem Franciszkiem, który wyjechał do szkół, by zostać kiedyś najsłynniejszym polskim pilotem. Pewnego dnia Cyganka przepowiada jej niepokojącą przyszłość…
Gdy dziesięć lat później przez miasteczko przechodzą bieżeńcy, świat, który znała Kora, nagle przestaje istnieć…
Karpowicz w „Ludziach z nieba” narusza filary tradycyjnie pojmowanej tożsamości, przekracza granice czasu i wyobraźni oraz przypomina, że najważniejsze, co nam się w życiu przytrafia, to relacje z drugim człowiekiem.
* * *
13 LISTOPADA
***
„Świąteczna księgarnia” – Jenny T. Colgan
Wydawnictwo: Feeria
Ta książka to literacka gorąca czekolada!
Ostatnie, o czym marzy Carmen, to spędzanie świąt Bożego Narodzenia w idealnym domu swojej idealnej starszej siostry Sofii, z jej idealnym mężem i idealnymi dziećmi. W dodatku Sofia próbuje na siłę uporządkować życie Carmen, co jej samej się wcale nie podoba. Nie ma jednak wielkiego wyboru: zwolniono ją z pracy w rodzinnym miasteczku i teraz nie ma ani pieniędzy, ani planu B. Na kilka tygodni przed Gwiazdką przenosi się więc za namową mamy i siostry do malowniczego Edynburga i zatrudnia w upadającej księgarence, by pomóc jej starszemu, ekscentrycznemu właścicielowi tchnąć życie w zapomniany sklepik. Ta misja wydaje jej się jednak niemożliwa do spełnienia…
Czy Carmen odnajdzie wspólny język z nowym szefem? Co się stanie, gdy księgarnią – i jej nową pracownicą – zainteresuje się sławny i charyzmatyczny pisarz? Czy świąteczny nastrój wystarczy, aby naprawić trudne siostrzane relacje? Czy w natłoku zajęć znajdzie się jeszcze miejsce na odrobinę miłości?…
Urocza, optymistyczna książka na około świąteczny czas!
„Dezorientacje. Biografia Konopnickiej” – Magdalena Grzebałkowska
Wydawnictwo: Znak
Magdalena Grzebałkowska na tropie Konopnickiej.
Bezkompromisowa biografia poetki.
Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję.
Autorka bajki O krasnoludkach i o sierotce Marysi chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym.
Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka.
Postać migotliwa, niejednoznaczna, nieuchwytna. Wybitna reporterka Magdalena Grzebałkowska mierzy się z legendą Konopnickiej. Odkrywa rysy na jej wizerunku i sprawia, że znana z czarno-białych portretów ponura matrona przeistacza się w barwną, pełną życia kobietę.
Decyzje, dylematy i rozterki Konopnickiej – buntowniczki, feministki, artystki, pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.
„Wilcze znamię. Saga rodu Tyszkowskich. Tom 4” – Magda Skubisz
Wydawnictwo: Gorzka Czekolada
Czwarty tom fascynującej SAGI RODU TYSZKOWSKICH, w skład której wchodzą: Aptekarka, Czarci ogród oraz Jemioła, klątwa i cholera.
Katja coraz śmielej okazuje swoje uczucia Sepkowi. Antoniego zalewa krew – z zazdrości i oczywiście z wrodzonej predyspozycji – i w ataku furii planuje podłą intrygę. Jego matka obmyśla jeszcze podlejszą: Katja, wysłana do dzieci do Jamnej, wpada w ręce żandarmów.
Tymczasem na horyzoncie pojawia się lekarz Wilhelm Kreyczi. Jego wspaniała przemyska rezydencja godna jest opowieści. Gdy szczęśliwym zbiegiem okoliczności aptekarka Katja trafia pod skrzydła Wilhelma – wjeżdża Antoni, cały na czarno, na karym, uzależnionym od cukru ogierze…
„Morderstwo pod choinkę” – Hanna Greń
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Nadchodzące Boże Narodzenie miało być dla Dionizy Remańskiej wyjątkowe. Niestety, zamiast kameralnych świąt z bliskimi, czeka ją pobyt w górskim pensjonacie swojego pracodawcy. Do Niźniej Polany przyjeżdżają znajomi szefa, a prywatna detektyw, w ramach przysługi, ma się nimi zaopiekować.
I być może nie byłby to taki zły czas, gdyby goście nie okazali się problematyczni, zima nie sparaliżowała okolicy, a pod choinką nie znaleziono ciała kobiety.
Na szczęście Dionizie towarzyszy Ratio, przyjaciel, na którego kobieta mogła liczyć już wielokrotnie. Wspólnie mają szansę nie tylko opanować chaos, ale także odkryć, kto stoi za zbrodnią, i zapewnić bezpieczeństwo pozostałym gościom. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych nie mogą bowiem liczyć na pomoc policji.
Tymczasem morderca wciąż jest wśród nich.
I szykuje kolejny makabryczny prezent.
„Zliczyć cuda” – Nicolas Sparks
Wydawnictwo: Albatros
Nicholas Sparks, autor „Pamiętnika” i „Ostatniej piosenki”, powraca z nową, przejmującą i buzującą od emocji romantyczną powieścią!
Czy przypadkowe spotkanie może odmienić nasze życie?
Czy miłość potrafi uleczyć nawet najgłębsze rany?
Tanner Hughes, żandarm wojskowy, całe życie uciekał przed przeszłością i uczuciami. Jednak gdy umierająca babcia wyjawia mu rodzinną tajemnicę i prosi, by w końcu odważył się odnaleźć swoje miejsce na ziemi, Tanner wyrusza do Karoliny Północnej, by odnaleźć ojca, którego nigdy nie poznał. W miasteczku Asheboro spotyka Kaitlyn Cooper, samotną matkę i lekarkę. I już od pierwszego spojrzenia rodzi się między nimi magnetyzująca więź, która pozwala im uwierzyć, że to spotkanie nie jest przypadkowe…
Wkrótce los postawi na ich drodze kolejną samotną duszę.
83-letni Jasper mieszka w domku pod lasem. W monotonnej egzystencji towarzyszy mu tylko stary pies Arlo i wciąż powracające wspomnienie tragicznego wypadku, który zdarzył się kilkadziesiąt lat wcześniej. Jednak gdy w pobliskim lesie pojawia się tajemniczy biały jeleń – legendarne stworzenie, które jego rodzina uważała za symbol nadziei – Jasper zrobi wszystko, by ustrzec go przed kłusownikami.
Niezwykły zwrot wydarzeń połączy losy Tannera, Kaitlyn i Jaspera w sposób, którego nikt z nich się nie spodziewał.
Czy odwaga, miłość i nadzieja mogą poprowadzić nas ku szczęściu, którego nawet nie śmieliśmy sobie wyobrazić?
„Zaśnieżeni” – Catherine Walsh
Wydawnictwo: Kobiece
Nowa świąteczna powieść autorki uwielbianego „Kierunku miłość”.
Megan boi się wrócić do domu na święta. Cztery lata temu zostawiła miejscowego złotego chłopca Izaaca przed ołtarzem i uciekła do dużego miasta (co nie było wcale łatwe, biorąc pod uwagę obcasy i wielką biała suknię). Chciałaby, żeby teraz obyło się bez dramatów. Zwłaszcza że on jest ponownie zaręczony, a ona została rzucona po raz czwarty w tym roku.
Christian ma dość świąt Bożego Narodzenia. Nie przeszkadza mu bycie samotnikiem, ale nienawidzi tych smutnych oczu i przygnębionych głosów członków swojej rodziny przy wspólnym stole.
Gdy więc kilka lat po niedoszłym ślubie Megan dosłownie wpada na Christiana w dublińskim pubie, zawierają pakt, który ma im zapewnić spokój w trakcie tych świąt. To będą najlepsze fałszywe randki w historii. Nie jest to pierwszy raz, kiedy wchodzą ze sobą w układ. Christian widział ją jako uciekającą pannę młodą i obiecał, że jej nie wyda.
Regulamin jest ustalony, umowa podpisana na poplamionej winem serwetce. Będą chodzić razem na rodzinne spotkania i udawać szaleńczo zakochanych, dopóki nie wrócą do swoich codziennych obowiązków. W końcu to tylko kilka tygodni.
Ale gdy wrócą do domu na święta, będą musieli uporać się ze swoimi rodzinami, starymi przyjaciółmi i dawnymi uczuciami. Sytuacja się komplikuje. A gdy do tego dodamy zaśnieżoną chatę i odrobinę świątecznej magii, wszystko może się zdarzyć…
Wzruszająca i absolutnie cudowna komedia romantyczna, która rozśmieszy do łez i całkowicie cię w sobie rozkocha. Fani i fanki Emily Henry, Sophie Kinselli i Abby Jimenez nie będą mogli oderwać się od tej historii!
„Marzenia z brązu” – Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna Owca
Choć były mąż Faye nie żyje, jej koszmar trwa dalej. Ojciec, który zbiegł z więzienia i jest na wolności, stanowi dla niej śmiertelne zagrożenie. Mężczyzna budzi w niej przerażenie, a niebezpieczeństwo zagraża nie tylko jej, ale też wszystkim, których kocha. Faye musi ochronić swoich najbliższych oraz swoje życiowe dzieło – firmę Revenge. Planując ostateczną zemstę, zbiera wokół siebie grupę nieustraszonych kobiet i sięga po pomoc jedynego mężczyzny, któremu ufa.
Ale czy uda jej się pokonać ojca, który współpracuje z potężną, niebezpieczną organizacją przestępczą i jest groźniejszy niż kiedykolwiek wcześniej?
„Skok na milion” – Krystyna Mirek
Wydawnictwo: Luna
W pewien mroźny zimowy poranek umiera wujek Maurycy. Oczekująca na spadek rodzina bez względu na plany i odległość natychmiast rusza w drogę. Uczcić, rzecz jasna, pamięć zmarłego. Ale przy okazji też przekonać się, co zapisano w owianym legendą testamencie.
Kiedy wśród śnieżnej zawieruchy przybywają do starego domu, okazuje się, że niewiele wiedzieli o seniorze rodu. Na jaw wychodzą tajemnice: prawnik zwleka z odczytaniem dokumentu, gospodyni zdecydowanie coś ukrywa, wieść o pieniądzach się rozchodzi i nagle pojawiają się potencjalne nieślubne dzieci, nieznani dotąd krewni i ponętne, choć nieco już wiekowe kochanki.
Każdy pragnie spadku. Pieniędzy, wielkich pieniędzy. Tymczasem trwa wigilijny wieczór i trzeba zachowywać pozory. Ktoś za chwilę stanie się bogaty. Ale kto?
Jak przechytrzyć sprytnego wujka, zgadnąć, co zaplanował, i na czas stanąć po właściwej stronie? I co zrobić, jeśli serce ciągnie w zupełnie innym kierunku? A we wszystkim przeszkadza prawdziwa magia świąt, która w starym domu wyłania się z każdego zakamarka.
„Pod dyskretną opieką Wielkich Mocy. Listy i nie tylko”
– Wisława Szymborska, Czesław Miłosz
Wydawnictwo: Agora
Nieznana korespondencja dwójki polskich Noblistów.
Niecodzienne spotkanie dwóch na pozór skrajnie różnych osobowości. W oszczędny, acz błyskotliwy i dowcipny sposób Szymborska i Miłosz opowiadają sobie o tym, co słychać – u nich prywatnie i w świecie.
Jak pisze we wstępie Marcin Wicha, obserwujemy tutaj niezwykłych „kuratorów galerii osobliwości”, którzy mimochodem odsłaniają swoje nieoficjalne oblicze. Możemy podpatrzeć, jak wymiana uprzejmości zmienia się w bliską zażyłość i wspólną zabawę słowem i obrazem. Niepublikowane dotąd, zebrane w jednym tomie listy i nie tylko, to kawał – mniej poważnej – historii literatury.
„Marilyn Monroe. Prywatne życie ikony wszech czasów” – Charles Casillo
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Była ikoną popkultury, gwiazdą kina, ideałem urody. Ale nie czuła się kochana.
Norma Jean Mortenson, znana jako Marilyn Monroe, nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Jej matka wyszła za mąż zbyt młodo, by podołać wyzwaniom rodzicielstwa, a babka oddawała się religijnym uniesieniom, które doprowadziły ją do obłędu. Po swoich przodkach odziedziczyła nerwowość, poczucie porażki i zarazem pragnienie sukcesu.
I chociaż jej się to udało, w momentach kryzysu stawała się znów małą, porzuconą dziewczynką. Historia jej życia i śmierci wciąż fascynuje.
Biografia oparta na latach badań i dziesiątkach nowych wywiadów przebija się przez dekady kłamstw i sekretów. Przedstawia Marilyn Monroe, którą zawsze chcieliście poznać: pełną życia kobietę o złożonej osobowości, urzekającą i doprowadzającą mężczyzn do szału, błyskotliwą, ale niepozbawioną wad. Casillo bada życie Monroe w kontekście jej czasów –zanim pojawiło się odpowiednie leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej, a feminizm stał się ważnym punktem odniesienia podczas badań. W tej biografii można znaleźć opisy pełnego przemocy dzieciństwa, pierwszych prób aktorskich, sławnych romansów i tragedii, które łamały Marilyn niejednokrotnie, ale które potrafiła przekształcić w kolejny krok w swojej podróży ku nieśmiertelności. Casillo bada szczegółowo ostatnie dwa lata jej życia, w tym związek zarówno z Johnem F. Kennedym, jak i jego bratem Robertem, a także tajemnicę jej ostatniego dnia.
Była najsłynniejszą kobietą na świecie. Miliony ludzi dałyby wszystko, by zdobyć jej numer telefonu, spędzić z nią wieczór, zamienić kilka słów lub skraść jej całusa. A jednak cierpiała na samotność.
„Mosty na Wiśle” – Irena Małysa
Wydawnictwo: MOVA
Nowy kryminał autorki bestsellerowej babiogórskiej serii z Baśką Zajdą. Wyśmienita kryminalna historia, odnosząca się do prawdziwych postaci i wydarzeń, w tym okupacji Krakowa, kanibala Franza Thama i motywu grabieży polskich dzieł sztuki przez nazistów.
Mosty na Wiśle – niemi świadkowie wydarzeń.Jak dalekie cienie rzucają mroczne tajemnice z przeszłości?
Kraków, 1939. Hania i Estera, nierozłączne dotąd przyjaciółki, nie wiedzą, czy jeszcze kiedykolwiek się spotkają. W obawie przed prześladowaniami społeczności żydowskiej, rodzina Estery wyjeżdża do Palestyny. Hania walczy o przetrwanie w okupowanym Krakowie. Podejmuje pracę w jednym z magazynów w podgórskim getcie, a jej codzienność wypełnia obraz przemocy, jakiej nie widziała dotąd nawet w najgorszych koszmarach. Narastający strach potęgują dodatkowo mrożące krew w żyłach plotki: podobno ktoś w mieście handluje ludzkim mięsem.
Kraków, 1993. Nad Wisłą odkryto zwłoki niemieckiego turysty. Mężczyzna ma na szyi szalik Cracovii. Prowadzący śledztwo Walenty Cichocki przypuszcza, że ma to związek z derbami, które niedawno odbyły się w mieście. Jednak gdy przy moście Powstańców Śląskich odnalezione zostaje ciało kolejnego Niemca, policjant dostrzega w tym pewną zależność. Ponadto dowiaduje się, że obaj mężczyźni interesowali się historią dzieł sztuki zrabowanych wiele lat temu, w czasie okupacji. Aby schwytać zabójcę, Cichocki wkroczy do mrocznego świata kibicowskich porachunków, nielegalnych interesów i odwiedzi najciemniejsze krakowskie zaułki, w których czai się prawdziwe zło.
W jaki sposób te dwa odległe światy łączą się w jeden? Przekonaj się, wkraczając do pełnego sprzeczności i niebezpieczeństw świata najnowszej powieści Ireny Małysy.
„Klub Dzikiej Róży” – Kate Quinn
Wydawnictwo: Mando
Siedem kobiet. Jeden niebezpieczny sekret
Brutalne morderstwo, kobiece przyjaźnie i zaskakujące zwroty akcji
W podupadłym pensjonacie w samym sercu Waszyngtonu policja odkrywa zwłoki. Nikt nie wie, kto zabił. I dlaczego.
Mieszkanki Domu pod Dziką Różą pilnie strzegą własnych tajemnic i nie nawiązują kontaktów. Dopiero kiedy młoda wdowa zajmuje pokój na poddaszu, atmosfera zmienia się całkowicie. Grace wprowadza zwyczaj cotygodniowych kolacji będących początkiem niezwykłych przyjaźni. Na czwartkowych spotkaniach pojawia się Fliss, która pod fasadą idealnej żony i matki skrywa wewnętrzne rany, córka policjanta Nora związana
z gangsterem, Bea, sfrustrowana gwiazda bejsbolu, jadowita i porywcza Arlene, sekretarka Claire i uzdolniona artystycznie Reka.
Jedna z nich skrywa tajemnicę, która zmieni wszystko. Kto tak naprawdę jest wrogiem ukrytym pod maską przyjaciela?
Intymna i ekscytująca opowieść o roli kobiet w powojennym świecie i lojalności, która zostaje wystawiona na próbę.
Bestsellerowa autorka Kate Quinn powraca z długo wyczekiwaną powieścią!
„Melodia tęsknoty” – Monika Marszałek FortunateEm
Wydawnictwo: BeYA
Miłość komponuje najpiękniejsze melodie.
Aerith żyje w niewielkim Connerbay w stanie Oregon. Otoczone piękną przyrodą urokliwe miasteczko zamieszkuje zaledwie kilkaset osób. Wszyscy się tu znają i pomagają sobie nawzajem – słowem, tworzą zgraną społeczność. Po tragicznej śmierci rodziców Aerith przejęła opiekę nad swoim młodszym rodzeństwem i dzięki pomocy sąsiadów stworzyła bliźniakom Calderowi i Lucy bezpieczny dom. Rozwinęła także ukochany biznes swojej mamy – farmę kwiatową, której ofertą zachwycają się mieszkańcy okolicy.
Nadchodzące wakacje zapowiadają się spokojnie, do czasu, gdy w rodzinne strony wraca Westley Karlsen. Gnana nigdy nieukojoną rozpaczą światowej klasy gwiazda muzyki i jednocześnie pierwsza miłość Aerith. Mężczyzna za fasadą sukcesu skrywa smutek i rezygnację. Fani oczekują od niego piątego albumu, a wytwórnia naciska, by płyta w końcu miała weselszy wydźwięk. Niestety, Wes nie potrafi już pisać radosnych piosenek. Jest wypalony, zrezygnowany i potrzebuje czasu w odosobnieniu, by zdystansować się od przygnębiającego życia w Nowym Jorku i dać fanom to, na co zasługują. Może w Connerbay, gdzie mieszka jego dawna ukochana, Aeri, znajdzie wreszcie natchnienie…
„Christmas Love Story” – Julia Biel
Wydawnictwo: Must Read
Kontynuacja „Detox Love Story”. Historia, która pobudza, rozgrzewa i dodaje energii!
Ella i Jonasz zapraszają swoje rodzeństwo na dziesięciodniowe zimowe wakacje w amerykańskich górach. Cieniem na świątecznej radości kładzie się jednak zniknięcie przyjaciela, który dwa i pół roku wcześniej porządnie zamieszał w życiu wszystkich. Ale grudzień to czas przebaczenia i czas cudów. Czy jest szansa, że chłopak wróci i zafunduje im trzęsienie ziemi? A może najzwyczajniej odpowiada mu reputacja faceta bez serca?
Ta historia jest jak płatek śniegu – wyjątkowa, niepowtarzalna i po prostu piękna!
Poczuj magię świąt i zobacz, kto otrzyma drugą szansę na szczęśliwe zakończenie.
„Wioska małych cudów” – Aleksandra Rak
Wydawnictwo: Flow
Magiczne miejsce w urokliwej zimowej scenerii, roziskrzone tysiącami migoczących świateł i otulone odurzającym zapachem świerka, cynamonu i pomarańczy. Witajcie w krainie, gdzie wszystko wydaje się możliwe, a oczekiwanie na cud rozgrzeje nadzieją nawet najbardziej oziębłe serca.
Tuż po Wszystkich Świętych w ogólnopolskiej gazecie pojawia się artykuł informujący o otwarciu Wioski Małych Cudów. Na to wydarzenie wszyscy czekają z niecierpliwością, a zdobycie wejściówki wydaje się wręcz niemożliwe. W ofercie jest bowiem wiele atrakcji, takich jak wystawa lodowych rzeźb, pieczenie pierników i warsztaty tworzenia ozdób, w tym cudownej miniatury w kuli śnieżnej.
Felicja jest zaangażowana w przedświąteczny projekt, odkąd pamięta. To ich rodzinna tradycja – w okresie od listopada do grudnia sprawiają, że na twarzach wielu dzieci gości uśmiech. Ten rok będzie dla niej jednak zupełnie inny, przepełniony smutkiem i tęsknotą za kimś, kto bez ostrzeżenia zniknął z jej życia. Natomiast Zosia wygrywa bilet do Wioski, wysyłając list do redakcji magazynu. Wraz z bliskimi przyjeżdża tam z nadzieją, że spełni się jej największe marzenie, którego za nic nie chce nikomu zdradzić. Inaczej jest z Anielą, która pracuje w Wiosce już od wielu lat i jest dobrym duchem tego magicznego zakątka. Nic więc dziwnego, że kiedy zmierza on nieuchronnie ku katastrofie pod szyldem „W tym roku nie będzie Mikołaja”, wzywa na pomoc swojego siostrzeńca. Zjawia się on wraz ze swoją partnerką i postanawiają, że ten czas będzie dla nich obojga niezapomniany. Aniela, choć dostrzega w ich związku mnóstwo zgrzytów, nie wtrąca się w sprawy młodych, tęsknym wzrokiem spoglądając w stronę opiekuna lodowiska…
„Papier, kamień, nożyce” – Alice Feeney
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Myślisz, że w twoim małżeństwie nie ma tajemnic? Tak ci się tylko wydaje…
Gdy Amelia Wright wygrywa weekend w Szkocji, ma nadzieję, że pobyt z mężem na odludziu pomoże jej naprawić rozpadający się związek. Kobieta nie może znieść tego, że jest przez Adama niezauważana. I to nie dlatego, że cierpi on na prozopagnozję, przez co nie jest w stanie rozpoznać twarzy nawet własnej żony. Największym problemem w tej relacji jest pracoholizm mężczyzny. Scenarzysty, który wciąż czeka na przełom w karierze.
Oboje wiedzą, że ten weekend zaważy na ich przyszłości, ale nie wiedzą, że nie wygrali tej wycieczki przypadkowo. Ktoś ma wobec nich własne plany.
I nie chce, by żyli długo i szczęśliwie.
„Cicha noc Herkulesa Poirota” – Sophie Hannah
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Czy Herkules Poirot zakończy śledztwo przed świętami Bożego Narodzenia?
Grudzień, pięć dni przed Wigilią. Detektyw Herkules Poirot i inspektor Edward Catchpool zostają poproszeni o zbadanie sprawy morderstwa popełnionego w pozornie bezpiecznym
miejscu – na oddziale szpitala w Norfolk. Matka inspektora nalega, aby obaj skorzystali z gościny w rezydencji jej przyjaciół, państwa Laurierów, gdzie wszyscy razem będą mogli spędzić świąteczny czas.
Arnold Laurier, pan domu, ma niebawem zostać pacjentem tego samego szpitala. Jego żona Vivienne utrzymuje, że mąż jest kolejnym celem zabójcy, odmawia jednak wyjaśnienia, dlaczego tak sądzi. Poirot ma niecały tydzień, aby rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci i zapobiec kolejnym zbrodniom. Nie wie jednak, że sam znalazł się na celowniku mordercy…
„Nowy Jork. Życie w wielkim mieście” – Maja Klemp
Wydawnictwo: Luna
Czy nowojorczycy trzymają w domach nosorożce? Jak ubierają się dziewczyny na Lower East Side? Jakim cudem Carrie Bradshaw stać było na mieszkanie na Manhattanie? Co poza kulinarną rozpustą ma do zaoferowania Chinatown? Dlaczego większość mieszkańców nie ma w domu pralki? Jak zdobyć zaproszenie na Nowojorski Tydzień Mody?
Łatwo zapomnieć, że Nowy Jork to nie tylko gigantyczna atrakcja dla zwiedzających, najeżona słynnymi widokami takimi jak Times Square, most Brookliński, żółte taksówki czy Statua Wolności. To przede wszystkim dom dla ponad ośmiu milionów mieszkańców. To oni, bardziej niż znane budynki i pomniki, odpowiadają za niepowtarzalny charakter tej metropolii. I to ich życiu od lat dociekliwie przygląda się mieszkająca na Manhattanie Maja Klemp – czasem z zachwytem, czasem z frustracją.
Jej opowieści składają się na barwną mozaikę Nowego Jorku i płynnie przechodzą z tematu na temat zupełnie jak obrazy w kalejdoskopie. Bo właśnie tę zabawkę przypomina miasto, które nigdy nie śpi: czaruje przypadkowością, niestałością i powodzią kolorów zalewającą szarość betonowej dżungli.
Według amerykańskiej malarki Georgii O’Keeffe „Nowego Jorku nie można malować takim, jaki jest, lecz takim, jakim się go czuje”. Maja Klemp idzie więc za tym głosem i pozwala czytelnikom zasmakować nowojorskiej codzienności, tak innej od obrazów najczęściej powielanych przez media.
„Morderstwo w hotelu” – Merryn Allingham
Wydawnictwo: Mando
Rozwiąż kolejną zagadkę z Florą Steele – właścicielką księgarni, rowerzystką i niezawodną detektywką, którą los wrzuca zawsze w sam środek najbardziej niebezpiecznych zdarzeń!
Flora Steele i Jack Carrington, autor kryminałów, zjawiają się na uroczystym otwarciu hotelu. Doskonała pogoda, wspaniałe przyjęcie i coś, czego nigdy wcześniej nie było
w Abbeymead – koncert rock’n’rollowego zespołu! Kiedy wydaje się, że nic nie może zepsuć tak cudownego dnia, ognistowłosa wokalistka upada martwa na scenie.
Jak doszło do przedwczesnej śmierci młodej kobiety o wspaniałym głosie? Flora ma przeczucie, że to nie był zwykły wypadek i jest zdeterminowana, aby odkryć ponurą tajemnicę. Zwłaszcza że prowadzący śledztwo sierżant jest zupełnie bezradny…
Czy Florze uda się znaleźć winnego, zanim stanie się kolejną ofiarą? A może jej dociekliwość ściągnie niebezpieczeństwo również na Jacka?
Intrygująca powieść kryminalna osadzona w uroczej angielskiej wiosce. Idealna dla fanów Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirota.
„Śmiertelna desperacja” – Nora Roberts (J.D. Robb)
Wydawnictwo: Świat Książki
Mina Rose Cabot, lat trzynaście, zaginęła podczas powrotu do domu z treningu piłki nożnej w Devon, w stanie Pensylwania.
Miejsce zwane Akademią Przyjemności to koszmar na jawie dla dziewcząt, które porywa się, więzi i trenuje po to, aby spędziły resztę życia w skrajnym posłuszeństwie, podczas gdy ich wola życia z czasem gaśnie. Trzynastoletnia Dorian ucieka z placówki z pomocą Miny, bardziej rezolutnej z nich dwojga, która ułożyła plan ucieczki.
Niestety nie udaje im się zajść daleko. Wkrótce przerażona i ranna Dorian błąka się ulicami Nowego Jorku, a Mina leży martwa na nadbrzeżu przeszukiwanym przez porucznik Eve Dallas.
Drogie i eleganckie ubrania i kosmetyki Miny przekonują Dallas, że dziewczyna padła ofiarą organizacji zajmującej się handlem ludźmi. Bez względu na wszystko policjantka musi zachować spokój, choć tak naprawdę ledwie kontroluje swój gniew. Zrobi wszystko, aby dopaść tych którzy bez skrupułów krzywdzą niewinnych.
„Ostatni taniec” – Przemysław Piotrowski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Lutosława Karabina stoi przed najtrudniejszym wyborem. Wplątana w skomplikowaną intrygę rosyjskiego wywiadu GRU, zostaje zmuszona do wykonania niebezpiecznego zadania – likwidacji Joaquina Gutiérreza, przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO, który wkrótce przybędzie do Polski. Stawka jest ogromna, bo zakładnikami Rosjan są jej ukochane dzieci. Luta nie ma złudzeń co do konsekwencji odmowy.
Zdradzona i zmuszona do posłuszeństwa, otrzymuje tymczasem nieoczekiwane wsparcie od najwierniejszych kompanów z elitarnej Jednostki Wojskowej Komandosów, w której niegdyś służyła jako strzelec wyborowy.
Walcząc o życie najbliższych, Luta musi poruszać się jak po polu minowym. Każdy ruch, każde słowo mogą przybliżyć ją do celu lub wystawić na jeszcze większe niebezpieczeństwo.
Czy Luta wykona zlecone zadanie, czy jednak zaryzykuje i ruszy na bezpośrednie starcie z najbardziej bezlitosnym tworem rosyjskiego reżimu? Każda decyzja wydaje się zła, zwłaszcza w przededniu nadciągającej wojny…
„Zaklęta w łabędzia” – M.A. Kuzniar
Wydawnictwo: Albatros
Zimowe bale, które obrosły legendą…
Gdy pierwsze płatki śniegu spadają na ulice miasta, czuć podniosłą atmosferę i ekscytację oczekiwania. Udział w tych bajkowych przyjęciach dla wielu jest marzeniem. A dla niektórych staje się obsesją…
Szalone, roztańczone lata 20. XX wieku. Początkujący malarz, Forster Sylvan i młody dziennikarz, Marvin, znajdują zaproszenie na tajemniczy bal organizowany co roku zimą przez nieznanych gospodarzy. Wkraczając w progi pełnej przepychu posiadłości, Forster ulega czarowi wieczoru, urzeczony blaskiem, muzyką i występem niezwykłej tancerki. Zdeterminowany, by dowiedzieć się więcej o gospodarzach przyjęcia, odkrywa opuszczony dwór skrywający mroczne sekrety i przeklętą kobietę, która desperacko pragnie się uwolnić…
Odetta Lakely, organizatorka balów i właścicielka rezydencji w Wichrowych Klifach, jest cudownie ocalałym dzieckiem arystokratycznej rodziny, która zginęła w katastrofie Titanica. W młodości tańczyła w słynnym Teatrze Zaklęć Rotbarta, który wystawiał spektakle z pogranicza baletu, cyrku i iluzji. Decydując się na występy, nie wiedziała o jednym – właściciel teatru władał czarną magią… By zdobyć moc pozwalającą na tworzenie najpiękniejszych pokazów, wysysał życie ze swoich artystów, zamieniając ich w łabędzie… I tylko gdy pada śnieg, jego ofiary na krótko powracają do ludzkiej postaci.
Czy miłość i poświęcenie zdołają odmienić zły czar?
Ta powieść to wymarzona towarzyszka zimowych wieczorów pod ciepłym kocem i z kubkiem gorącej czekolady w dłoni.
Idealna dla wielbicieli twórczości Erin Morgenstern i V.E Schwab.
„Cygańska madonna” – Santa Montefiore
Wydawnictwo: Świat Książki
Urzekająca powieść bestsellerowej autorki „Spotkamy się pod drzewem ombu”.
Po śmierci francuskiej handlarki w domu w Nowym Jorku jej syn Mischa dowiaduje się, że matka była w posiadaniu bezcennego obrazu Tycjana, zatytułowanego Cygańska madonna. Mischa zastanawia się, dlaczego matka trzymała to przed nim w tajemnicy, mimo że byli ze sobą blisko związani od czasów dzieciństwa spędzonego w okupowanej przez Niemców Francji.
Dowiedziawszy się o obrazie Tycjana, osierocony Mischa musi udać się z powrotem do Bordeaux i odkryć prawdę o Cygańskiej madonnie i sobie samym.
„Świąteczna mordercza układanka” – Alexandra Benedict
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
W te święta Bożego Narodzenia zabójca przenosi rodzinne gry na nowy, morderczy poziom
19 grudnia Edie O’Sullivan, znana ponadosiemdziesięcioletnia miłośniczka układania puzzli, samotniczka i świąteczny Grinch, znajduje na progu domu ręcznie zapakowany prezent. Otwiera go i znajduje pudełko z układanką, a w środku sześć elementów. Po ułożeniu elementy przedstawiają część miejsca zbrodni – czarno-białe płytki pokryte krwią i część zarysowanego ciała. W paczce znajduje się wiadomość: Cztery, a może więcej osób zginie przed północą w Wigilię Bożego Narodzenia, chyba że uda ci się połączyć wszystkie elementy i mnie powstrzymać. Wiadomość jest podpisana: Spoczywający w Kawałkach.
Edie kontaktuje się ze swoim bratankiem, detektywem Seanem Brand-O’Sullivanem, i razem pracują nad rozwiązaniem zagadki. Kiedy pewien mężczyzna – ofiara mordercy, która cudem uniknęła śmierci – zostaje znaleziony z kawałkiem układanki w dłoni, Sean obawia się, że Edie może być w niebezpieczeństwie i odcina ją od śledztwa. Jednak wraz ze wzrostem liczby ofiar staruszka zdaje sobie sprawę, że tylko ona posiada informacje, które pozwolą jej ułożyć mordercze puzzle.
Czy Edie będzie w stanie powstrzymać zabójcę i dopasuje wszystkie elementy morderczej gry?
Dopasuj elementy układanki i przekonaj się, jaką tajemnicę skrywają!
„Cienie pośród mroku. Seweryn Zaorski. Tom 6” – Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia
KIEDY WSZYSTKO INNE ZNIKNIE, ZOSTANĄ PO NAS TYLKO KOŚCI.
W życiu Seweryna i Burzy nie mogło wydarzyć się nic złego, nie kiedy wszystko wreszcie zaczęło im się układać. Zamieszkali razem, zaczęli budować patchworkową rodzinę i uczyć się wspólnej egzystencji. Spokój, który obydwoje odczuwali, zdawał się wieczny i niezachwiany. Nic nie zapowiadało nawałnicy, która miała na nich spaść.
Sielankę w Żeromicach przerwało odkrycie ludzkich kości w dawnych umocnieniach z czasów wojny. Na stanowisku archeologicznym wszyscy byli przekonani, że to kolejny przypadek dawnych szczątków, jakich wiele w okolicy – do czasu, aż zorientowano się, co znajduje się na fragmentach szkieletów. By rozwikłać tajemnicę odkrytego kodu i pochodzenia kości, zdecydowano się zwrócić do Zaorskiego. Kiedy Seweryn zdaje sobie sprawę, na co trafił, wie, że zarówno życie Burzy, jak i jego już nigdy nie będzie takie samo.
WIELKI FINAŁ SERII Z SEWERYNEM ZAORSKIM!
„Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska” – Elena Craig
Wydawnictwo: Znak Koncept
Jedyna oficjalna książka kucharska z przepisami prosto z planu serialu Kochane kłopoty!
Trzymasz w ręku przewodnik po kulinarnych atrakcjach Stars Hollow i nie tylko – znajdziesz tu przepisy z restauracji Luke’a, kuchni Dragonfly Inn, cukierni Fran Weston oraz receptury dań goszczących na wielkim stole w wielkiej jadalni w wielkiej rezydencji Emily i Richarda Gilmore’ów.
Wypróbuj ulubione przepisy Gilmorek, takie jak risotto Sookie, ciastka pani Kim, burgery Luke’a czy – oczywiście! – kubek idealnej kawy i kieliszek martini dla Lorelai!
Twoje życie – lub obiad – mogą uratować sprytne wskazówki kulinarne Sookie, rady konsjerża Michela, wskazówki królowej etykiety Emily Gilmore oraz mądrości życiowe Lorelai i Rory, niedoścignionych mistrzyń w szybkim gotowaniu i jeszcze szybszym mówieniu.
PONAD 70 PRZEPISÓW na pyszne dania, desery i napoje na każdą okazję, od śniadania w biegu przez rodzinny obiad po uroczystość dla całego miasta!
WSKAZÓWKI, jak krok po kroku przygotować ulubione specjały Gilmorek.
WSPANIAŁE ZDJĘCIA potraw pomogą ci odnieść sukces kulinarny, a fotosy z serialu przypomną najciekawsze momenty z życia Rory i Lorelai.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanek i fanów Gilmore Girls!
„Siedem sióstr” (tom 1) – Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
Wydanie specjalne uwielbianej bestsellerowej sagi obyczajowej Siedem Sióstr, w którym grzbiety książek złożą się w bajecznie kolorową grafikę, a krawędzie stron ozdobią fantazyjne barwne wzory!
Nastrojowa, pełna magii opowieść o Siedmiu Siostrach D’Aplièse, których przyszłość zapisana jest w gwiazdach.
Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości Atlantis na półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec, nazywany przez nie Pa Saltem, nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który zostawił każdej list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni.
Maja, najstarsza z sióstr D’Aplièse, podążając za wskazówkami Pa Salta, dociera do Brazylii, gdzie przystojny pisarz pokazuje jej uroki miasta i pomaga odkryć zagmatwaną przeszłość jej rodziny. Tropy wiodą ich do zrujnowanej willi w Rio de Janeiro. Tam Maja poznaje historię swojej przodkini z czasów belle époque, pełnej pasji Izabeli Bonifacio.
Osiemdziesiąt lat wcześniej, w 1927 roku, ojciec Izabeli, plantator kawy, postanawia wydać córkę za arystokratę. W tym samym czasie ojciec jej przyjaciółki, architekt Heitor da Silva Costa, pracuje nad posągiem Chrystusa Odkupiciela. Aby zrealizować dzieło, musi udać się do Paryża, gdzie ma nadzieję znaleźć odpowiedniego wykonawcę projektu. Spragniona przygód, stęskniona za wielkim światem Izabela przekonuje ojca, by jeszcze przed ślubem pozwolił jej wziąć udział wyprawie Heitora do Europy. W tętniącym życiem przedwojennym Paryżu Izabela poznaje ambitnego młodego rzeźbiarza, Laurenta Brouilly’ego. I zyskuje pewność, że nic już nie będzie takie jak wcześniej.
Czy historia prababki i matki pozwoli Mai odnaleźć drogę do własnego szczęścia?
„Siostra burzy” (tom 2) – Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
Ally D’Aplièse długo będzie sobie wyrzucać to, że kiedy ojciec umierał, spędzała upojne chwile z ukochanym. Wprawdzie zawsze intrygowała ją zagadka jej pochodzenia, ale na razie musi się skupić na regatach żeglarskich, będących jednym z najbardziej niebezpiecznych wyścigów jachtów na świecie, na których wystartuje u boku swojego mężczyzny.
W najczarniejszej godzinie Ally podąży jednak za wskazówkami Pa Salta i w poszukiwaniu korzeni uda się na daleką północ, do Norwegii, gdzie pozna historię pewnej fascynującej kobiety. Anna Landvik żyła przeszło sto lat temu. Pochodziła z małej wioski w górach, a jej niebiański głos znali tylko ludzie z miejscowego kościoła i… krowy na pastwisku. Dopóki nie odkrył jej „łowca talentów” i nie zabrał do Christianii – dzisiejszego Oslo – by zaśpiewała na premierze poematu Henrika Ibsena „Peer Gynt” z muzyką Edwarda Griega.
Im więcej Ally dowiaduje się o Annie, z tym większą desperacją pragnie poznać własną genealogię. Zwłaszcza że ma ku temu nowy powód.
„Siostra cienia” (tom 3) – Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
Śmierć ojca zbiega się z trudnym momentem w życiu nieśmiałej Star. Uwięziona w toksycznej relacji z siostrą, pragnie odnaleźć własną drogę. Wizytówka i figurka kota wiodą ją do londyńskiego antykwariatu, gdzie natrafia na ślad kobiety, której młodość przypadła na czasy edwardiańskie.
Rok 1909. Zdecydowana i niezależna Flora MacNichol przyrzeka sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Wiedzie spokojne życie w domu położonym w malowniczej Krainie Jezior w północno-zachodniej Anglii, nieopodal wiejskiej posiadłości słynnej pisarki, Beatrix Potter. Czuje się tu bezpieczna i szczęśliwa. Jest więc zrozpaczona, gdy sytuacja finansowa zmusza ją do przyjęcia posady guwernantki. Jej chlebodawczyni – popularna w kręgach londyńskiej śmietanki towarzyskiej – otacza dziewczynę niespodziewaną opieką. Ku swojemu zdumieniu Flora staje się nagle atrakcją sezonu. Dzięki trosce swojej mentorki? Czy może za sprawą odwiedzającego potajemnie panią Keppel… króla Edwarda VII?
Historia Flory pomoże Star odkryć własną przeszłość i wyjść z cienia siostry. A może nawet otworzyć się na miłość.
„Siostra Perły” (tom 4) – Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
CeCe D’Aplièse nigdy nigdzie nie pasowała… Po śmierci ojca znalazła się na życiowym zakręcie. Od dziecka była nierozerwalnie złączona ze swoją siostrą, Star, która znalazła już swoje miejsce na świecie. CeCe postanawia więc opuścić Anglię, porzucić studia plastyczne i podążyć za wskazówkami pozostawionymi jej przez Pa Salta, by odkryć własną przeszłość. Za drogowskaz musi jej wystarczyć czarno-białe zdjęcie i nazwisko pionierki, która ponad sto lat wcześniej walczyła o przetrwanie w surowym klimacie Australii.
Rok 1906. Kitty McBride, córka duchownego z Edynburga, otrzymuje szansę podróży do Australii jako towarzyszka zamożnej pani McCrombie. Na nowym kontynencie poznaje braci bliźniaków – porywczego Drummonda i ambitnego Andrew – spadkobierców fortuny, której ich rodzina dorobiła się na poławianiu i handlu perłami. I musi wybierać między głosem serca a rozsądkiem.
Poznając historię Kitty i kulturę Aborygenów, CeCe zaczyna wierzyć, że ten dziki kontynent może zaoferować jej coś, o czym nigdy nie śmiała marzyć: poczucie przynależności i prawdziwy dom.
„Siostra księżyca” (tom 5) – Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
Tiggy, która zaszyła się w szkockiej posiadłości, by opiekować się dzikimi zwierzętami, być może nigdy nie podążyłaby za wskazówkami pozostawionymi jej przez Pa Salta, gdyby nie pewien stary Cygan. To od niego dowiaduje się, że w jej żyłach płynie krew ludzi posiadających dar uzdrawiania. Oraz że dawno temu przepowiedziano mu, że kiedy Tiggy do niego przybędzie, ma wskazać jej drogę do spalonej słońcem Granady. Mimo rosnącego zafascynowania tajemniczym pracodawcą, Charliem Kinnairdem – a może właśnie z jego powodu – Tiggy decyduje się lecieć do Hiszpanii.
W dawnej cygańskiej osadzie położonej w cieniu Alhambry odkrywa swoje powiązanie z członkami słynnej cygańskiej społeczności Sacromonte i poznaje historię babki, wielkiej La Candeli, największej tancerki flamenco swojego pokolenia, zmuszonej w czasie hiszpańskiej wojny domowej do opuszczenia kraju i podróży przez Atlantyk.
Tiggy, która pod okiem nowo poznanej krewnej uczy się, jak leczyć, będzie musiała zadecydować, czy zostać w miejscu, w którym żyli jej przodkowie, czy wrócić do mężczyzny, który zawładnął jej sercem.
„Siostra Słońca” (tom 6) – Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
Elektra D’Aplièse ma wszystko, o czym można marzyć: jest olśniewająco piękną top modelką, bajecznie bogatą i sławną na całym świecie… Wszystko to jednak tylko pozory, w rzeczywistości Elektra znajduje się na skraju załamania. I właśnie wtedy dostaje list od nieznajomej, która twierdzi, że jest jej… babką.
Rok 1939. Cecily Huntley-Morgan opuszcza Nowy Jork i jedzie do Kenii, by leczyć złamane serce. Mieszka nad brzegiem jeziora Naivasha, w posiadłości należącej do jej matki chrzestnej, Kiki, która wprowadza Cecily do osławionego dekadenckiego towarzystwa – kompanii z Wesołej Doliny. Tam poznaje Billa Forsytha, hodowcę bydła, utrzymującego bliskie relacje z dumnym plemieniem Masajów, i decyduje się przyjąć jego oświadczyny. Przenosi się do doliny Wanjohi, a gdy Bill wyjeżdża, zostaje całkiem sama. Do czasu, gdy nieopodal farmy znajduje… porzucone niemowlę.
Urodzona kilkadziesiąt lat później Elektra, broniąc się przed poznaniem losów przodków, niemal straciła szansę na szczęśliwe zakończenie. Lecz czasem aby iść naprzód, najpierw trzeba zagłębić się w labirynt przeszłości.
„Zaginiona siostra” (tom 7) – Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros
Mija rok od śmierci Pa Salta. Siostry D’Aplièse szykują się do rejsu po Morzu Egejskim, by złożyć wieniec w miejscu, gdzie spoczął ich ojciec. I właśnie wtedy prawnik rodziny, Georg Hoffman, przekazuje im sensacyjną wiadomość: być może właśnie odnalazł ich siódmą siostrę. Zaopatrzone w rysunek niezwykłego szmaragdowego pierścienia w kształcie gwiazdy, Maja, Ally, Star, CeCe, Tiggy i Elektra rozpoczynają wyścig z czasem, aby jak najszybciej zidentyfikować tajemniczą dziewczynę. Niestety Mary McDougal, właścicielka pierścienia, która jako jedyna może potwierdzić, że jej córka Mary Kay rzeczywiście jest Zaginioną Siostrą, właśnie wyruszyła w podróż dookoła świata. Siostry ruszają jej tropem w niebezpieczny i pełen przygód pościg, do Nowej Zelandii, Kanady, Anglii, Francji i Irlandii.
Ale nieuchwytna Mary, choć bardziej niż przed nimi ucieka przed własną przeszłością, wciąż się im wymyka. Wygląda na to, że wcale nie chce, by ją odnaleziono… Dopóki nie poznaje historii, która rozpoczęła się ponad sto lat wcześniej. Historii o poświęceniu, nienawiści i miłości wbrew wszystkiemu.
„Atlas. Historia Pa Salta” (tom 8) – Lucinda Riley, Harry Whittaker
Wydawnictwo: Albatros
Tajemnice Siedmiu Sióstr zostały odkryte. ale sekrety z przeszłości ich ojca mogą odmienić przyszłość. Teraz poznajcie historię Pa Salta.
Długo wyczekiwany finał najpopularniejszej na świecie serii obyczajowej „Siedem Sióstr”, nastrojowej i pełnej magii, uwielbianej przez czytelniczki na całym świecie.
Paryż, rok 1928.
Pewna rodzina przyjmuje pod swój dach przypadkowo znalezionego, wycieńczonego chłopca. Delikatny, wybitnie utalentowany, rozkwita w nowym domu, a ludzie, którzy go przygarnęli, zapewniają mu życie, o jakim nie śmiał marzyć. Nikt jednak nie zna jego przeszłości, a on milczy na ten temat.
Gdy wyrasta na młodego mężczyznę, znajduje pierwszą miłość i szlifuje talent muzyczny w paryskim konserwatorium. Udaje mu się prawie zapomnieć o lęku, przed którym uciekł, i o obietnicy, której przysiągł dotrzymać. Tymczasem w całej Europie zaczyna szerzyć się zło i nikt już nie czuje się bezpiecznie. W głębi serca chłopak wie, że nadchodzi czas, kiedy będzie musiał znowu uciekać.
Morze Egejskie, rok 2008.
którego tak bardzo kochały. Okazuje się, że zarówno okoliczności śmierci Pa Salta, jak i przeszłość adoptowanych córek kryją w sobie znacznie więcej tajemnic, niż przypuszczały.
Ku zaskoczeniu wszystkich to właśnie ostatniej z sióstr, która dopiero teraz pojawiła się w życiu pozostałych, Pa Salt powierzył wskazówkę dotyczącą prawdziwej historii ich rodziny. Siostry muszą pogodzić się z myślą, że ojciec był kimś, kogo ledwo znały. A długo skrywane tajemnice, które wychodzą na światło dzienne, wciąż mogą mieć dla nich poważne konsekwencje.
„Atlas. Historia Pa Salta” to opowieść pełna miłości i trudnych wyborów, przekraczająca granice lądów i oceanów, której ostatni rozdział został zapisany w gwiazdach.
„Śmierć w Kornwalii” – Daniel Silva
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Brutalne morderstwo i zaginione arcydzieło – zagadka, którą rozwiązać może tylko Gabriel Allon.
Zaginięcie telefonu ofiary i tajemniczy trzycyfrowy szyfr w jej notatniku – to jedyne szczegóły, którymi dysponuje policja po morderstwie wykładowczyni historii sztuki na Oksfordzie, Charlotte Blake.
Gabriel Allon, legendarny szpieg i znany konserwator sztuki, szybko odkrywa, że profesor Blake szukała skradzionego obrazu Picassa wartego ponad sto milionów dolarów. Próbując odnaleźć to dzieło, Allon korzysta z sześciu obrazów impresjonistów, które sam sfałszował. W poszukiwaniach i rozwiązaniu zagadki pomagają mu przyjaciele – światowej sławy skrzypaczka, zdolna złodziejka i płatny zabójca, który został brytyjskim szpiegiem.
Akcja błyskawicznie przenosi się z urwisk Kornwalii na czarującą Korsykę, a później na Downing Street 10, gdzie rozgrywa się trzymający w napięciu finał.
Elegancka i pełna napięcia „Śmierć w Kornwalii” to powieść o morderstwie, władzy i nienasyconej chciwości.
„To dla Pani ta cisza” – Mario Vargas Llosa
Wydawnictwo: Znak
Szaleńcza pasja, pogoń za spełnieniem i hołd złożony sztuce.
Najnowsza, i ostatnia, powieść mistrza Llosy
Są spotkania, które na zawsze odmieniają życie. Kiedy Toño Azpilcueta po raz pierwszy słyszy, jak na gitarze gra Lalo Molfino, jest wstrząśnięty. Niepokojąca, pełna namiętności muzyka na jego oczach niemal ucieleśnia się w osobie nikomu nieznanego wirtuoza. Kim jest Lalo? Jaką tajemnicę kryje? Dlaczego nagle zniknął bez śladu?
Obsesyjne poszukiwanie prawdy prowadzi Toña w zapomniane zaułki Limy, gdzie muzyka i taniec rozpalają zmysły i budzą demony. Dokąd zawiedzie go pogoń za ideałem?
„To dla Pani ta cisza” to powieść, która wprost tętni kreolskim rytmem i porywa do zmysłowego tańca. Noblista prowokuje i uwodzi historią o niespełnionych marzeniach, obsesyjnym poszukiwaniu ideału i szczęściu, które zawsze wymyka się z rąk.
* * *
20 LISTOPADA
***
„Sekrety starych zamczysk. Ilustrowany skarbiec szkockich legend” – Theresa Breslin
Wydawnictwo: Kropka
Budzące grozę smoki, upiorni dudziarze, złośliwe gobliny i przebiegli czarodzieje – oto legendy, które kryją się w starych zamczyskach Szkocji.
Chcesz poznać tajne przejścia pod zamkiem w Edynburgu? Albo spotkać tajemniczego potwora z Glamis? A może zdobyć wróżkową flagę Dunvegan albo stoczyć bitwę z rycerzami na zamku Stirling? Lub popłynąć z selkie? To wszystko jest możliwe w tym wspaniałym zbiorze opowieści o starych szkockich zamczyskach i tajemnicach, które skrywają.
Theresa Breslin, zdobywczyni nagrody Carnegie przybliża cenione, lecz mało znane legendy, z których każda rzuca światło na charakter i historię zamku. Wewnątrz nastrojowe piękne ilustracje, które bawią, wzruszają i oczarowują.
* * *
21 LISTOPADA
***
„Usuwacz” – Krystian Stolarz
Wydawnictwo: Prószyński Media
Seryjny morderca o pseudonimie Usuwacz pragnie sprawiedliwości. Próbuje naprawić błędy systemu i dać światu jej namiastkę – uśmierca więc wadliwe elementy utopijnego porządku. Psychopatyczna osobowość Usuwacza przez długi czas pozwala mu na wodzenie śledczych za nos. Kres temu ma położyć policjant wydziału kryminalnego Ksawery Kulczyński. Niestety osobista tragedia, którą przeżył, sprawia, że ze świetnego, upartego i wnikliwego gliny pozostał jedynie cień. Kulczyński walczy z demonami przeszłości i zdecydowanie to starcie przegrywa. Ofiar zaczyna przybywać, a sam morderca zaczyna bawić się z Kulczyńskim.
Czy sprawiedliwość ma związek z ludzkim cierpieniem? Czy dla matki opłakującej śmierć córki długość wyroku oprawcy ma znaczenie?
„Rewolucja francuska…i co poszło nie tak” – Stephen Clarke
Wydawnictwo: Prószyński Media
Niektórym wydaje się, że rewolucja francuska była wielkim zwycięstwem wolności, równości i braterstwa nad tyranią, a kierujący się szlachetnymi ideami rewolucjoniści zmusili upudrowanych arystokratów do oddania majątków głodującemu ludowi. I nawet jeśli trzeba było w tym celu ściąć pewną liczbę ozdobionych perukami głów, w gruncie rzeczy wyszło to Francji na dobre. Inni dla odmiany widzą w rewolucji skrupulatnie zaplanowaną zbrodnię, dokonaną na narodzie przez szaleńców, którym zawróciła w głowie filozofia, a potem władza.
Ani jedno, ani drugie nie ma wiele wspólnego z prawdą. W roku 1789 nikt nie planował obalenia monarchii ani nie myślał o ścinaniu głów. Wszystko miało potoczyć się zupełnie inaczej! Po prostu sprawy wymknęły się spod kontroli, a skutki okazały się nieobliczalne: zamiast wolności, równości i braterstwa, rewolucja przyniosła terror, gilotyny i odkryła rolę fake newsów w sterowaniu gniewnym tłumem. A co najgorsze, gdy kurz opadł, Francuzom żyło się jeszcze gorzej niż przedtem.
Z całą pewnością, jeśli chodzi o rewolucję francuską, coś poszło nie tak…
* * *
26 LISTOPADA
***
„Ulice ciem” – Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński Media
Warszawa dziś. Zofia myśli, że czeka ją bardzo samotne Boże Narodzenie. Wędrując po mieście, trafia do tajemniczej księgarni. Jej właściciel twierdzi, że ma szczególny talent, dzięki któremu może obdarować każdego klienta taką opowieścią, jakiej ten akurat potrzebuje. Dziewczyna niezbyt wierzy w takie rzeczy, ale ulega czarowi księgarza i przyjmuje prezent. Spotkało ją coś bardzo złego i teraz sama zaczęła pisać powieść. Wkrótce odkrywa, że pomiędzy oboma tekstami istnieje dziwne powiązanie. A uroczy wcześniej księgarz pokazuje zupełnie inną twarz…
Warszawa 1939. Wojna wisi w powietrzu, ale mieszkańcy stolicy nadal starają się korzystać z upalnego lata. Jednakże nie dla wszystkich jest ono piękne. Bo choć ulice Śródmieścia toną w kwiatach, w kawiarniach kusząco pachnie kawą, a z dansingów słychać porywające rytmy, to na Woli i w Dzielnicy Północnej nie dzieje się dobrze. Zginęło kilkanaście prostytutek. W obliczu nadchodzącej wojny władze ignorują zniknięcia ciem, więc jedna z nich, Mańka, postanawia działać. Cztery jej koleżanki zaginęły, a tropy prowadzą do bardzo wysoko postawionego mężczyzny. W sprawę zamieszany zdaje się być również pewien księgarz, który oferuje darmowe opowieści…
Ulice ciem to nie tylko pełen tajemnic krwisty kryminał. To również klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie, z jej kolorytem i różnorodnością… a przede wszystkim czarodziejska historia o magii książek!
* * *
27 LISTOPADA
***
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” – Michał Choiński
Wydawnictwo: Miesięcznik Znak
Dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna.
„The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej. Zmienił dziennikarstwo i Amerykę.
Po publikacji reportażu Hiroszima, pokazującego ogrom zniszczeń wywołanych zrzuceniem bomby, Albert Einstein poprosił redakcję o 1000 egzemplarzy tego numeru.
Drukowany w odcinkach „Eichmann w Jerozolimie” Hanny Arendt stał się najgłośniejszym dziełem filozoficznym XX w.
Reportaż śledczy o przestępstwach seksualnych Harveya Weinsteina stał u początku ruchu #MeToo.
Okładki magazynu na życzenie Baracka Obamy zdobiły ściany Białego Domu. A komiksy i żarty Charlesa Addamsa dały początek słynnej Rodzinie Addamsów.
Michał Choiński opowiada o ekscentrycznych dziennikarzach, wielkich pisarzach i pisarkach, ikonicznych okładkach i przełomowych tekstach. A także pyta o przepis na sukces, czyli jak stworzyć ambitne pismo, które w dobie internetowej walki o klikalność zbudowało trwałą relację z milionami wiernych czytelników.
„Czas pokory. Dziewczyna z kamienicy. Tom 3” – Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Trzy kobiety, trzy historie, jedna przyjaźń.
Połączyła je kamienica przy Gnieźnieńskiej w Pleszewie, a rozdzieliła druga wojna światowa. Stefania Niemyjska, przedwojenna nauczycielka i emancypantka, zostaje aresztowana przez Gestapo za prowadzenie tajnych kompletów. Trafia do obozu pracy Wiesengrund i ostatecznie do obozu śmierci Auschwitz-Birkenau. Helena Szewczyńska, łączniczka AK, działaczka akcji dywersyjno-sabotażowych w ramach podwydziału „N”, przemyca do Pleszewa swojego osieroconego kuzyna Henia. Jednocześnie angażuje się w drukowanie i kolportaż tajnych gazetek, mających osłabiać morale Niemców. Ryfka Gellert, żydowska prawniczka, żeby przeżyć, przyjmuje inną tożsamość i pracuje w poznańskiej fabryce cukierków, a także działa w podziemiu. Każda z nich codziennie ryzykuje życie, by pomóc innym i samej przetrwać. Każda musi mierzyć się ze zwykłym-niezwykłym życiem codziennym. Żadna nie wyobraża sobie, by nie walczyć o wolność swoją i najbliższych.
„Czas pokory” to finał porywającej sagi historycznej. Czy bohaterkom uda się spotkać ponownie w lepszych czasach?
„Wilczyca” – Mieczysław Gorzka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Komisarz Laura Wilk czuje się bezsilna wobec działań bezwzględnego zabójcy znanego jako Poltergeist. Niespodziewanie otrzymuje wsparcie od młodszego aspiranta Dominika Bielczyka specjalizującego się w ściganiu seryjnych morderców. Ich współpraca nie układa się jednak pomyślnie, a dzielący ich mur braku zaufania i głęboko skrywanych tajemnic z dnia na dzień staje się coraz grubszy. W międzyczasie zabójca uderza bezpośrednio w Laurę Wilk, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.
Aby zrozumieć przyczyny swoich problemów psychicznych, Ariel Lesiecki postanawia powrócić do czasów dzieciństwa spędzonego we wsi Wątlica. Z przerażeniem odkrywa prawdę i po raz kolejny musi walczyć o życie, mając za przeciwnika bezwzględnego mordercę.
Wciągnięci w trudny do przewidzenia wir wydarzeń, Lesiecki i Wilk trafią do miejsca, gdzie narodził się Poltergeist. A on już na nich czeka…
„Nóż w sercu. Sprawa chirurga” – Ałbena Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło
Dwójka błyskotliwych detektywów, meandry zbrodni i medyczne zagadki.
Policjant po przejściach Franciszek Stawicki i ambitna aspirant Maja Kwiatkowska prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa. Podejrzanym jest znany chirurg, a tropem prowadzącym do ofiary – sekrety jego córki. Policjanci stają przed pytaniem, dlaczego ceniony i otoczony szacunkiem lekarz miałby pchnąć nożem dilera narkotyków.
Sprawa okazuje się coraz bardziej zagmatwana, śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, a przeszłość podejrzanego okazuje się pełna tajemnic. Dodatkowo wszystko komplikuje aresztowanie… jednego z detektywów.
Jaką rolę w dochodzeniu odegra Weronika, prawniczka, której Stawicki uratował kiedyś życie? Czy śledczym pomoże emerytowany sędzia, dawny mentor komisarza? Czy dwójka atrakcyjnych singli – Maja i Franciszek – nie przekroczy granic profesjonalizmu?
Największą tajemnicę skrywa jednak nóż wyjęty z serca ofiary…
„Sonny Boy” – Al Pacino
Wydawnictwo: Agora
Autobiografia jednego z najbardziej kultowych aktorów w historii kina.
Al Pacino rozbłysnął na scenie niczym supernova. Od końca lat pięćdziesiątych, czasów Marlona Brando i Jamesa Deana, żaden aktor nie wdarł się tak przebojowo do świata kultury. Pierwszą główną rolę filmową zagrał w 1971 roku w „Narkomanach”. Do 1975 roku miał już za sobą cztery kolejne filmy – dwie części „Ojca chrzestnego”, „Serpico” oraz „Pieskie popołudnie”, które nie tylko odniosły sukces, lecz także trwale zapisały się w historii kina.
Pacino był już wtedy po trzydziestce i zdążył niejedno przeżyć. Regularnie występował w teatrach awangardowych, był członkiem nowojorskiej bohemy i podejmował się różnych dorywczych prac. Wychowywała go kochająca, lecz niestabilna psychicznie matka oraz jej rodzice, ojciec natomiast porzucił rodzinę, gdy Pacino był dzieckiem. Najważniejsze lekcje odebrał jednak na ulicach Południowego Bronxu. Gdy nauczycielka dostrzegła jego talent i skłoniła go, by zdawał do słynnego nowojorskiego Liceum Sztuk Performatywnych, jego los się przesądził. Na dobre i na złe, w biedzie i dostatku, wśród cierpień i radości – aktorstwo stało się treścią jego życia, a aktorzy – jego plemieniem.
„Sonny Boy” to wspomnienia człowieka, który niczego nie musi się już obawiać i nie pozostało mu nic do ukrycia.
„Hałas” – Małgorzata Halber
Wydawnictwo: Cyranka
Nie pamiętam, co miałam zrobić.
Nieustannie.
Jestem pewna, że nie pamiętam, co miałam zrobić, bo co chwilę muszę coś zrobić w telefonie.
Sprawdzić, czy nikt nie napisał na mesendżerze.
Sprawdzić maila.
Odpowiedzieć na maila.
Coś zobaczyć. Tylko nie pamiętam co.
Zamówić herbatę na allegro. I coś jeszcze. Nie pamiętam co.
Odpowiedzieć na wiadomość mężowi. Czekać, aż mi odpisze. W międzyczasie odpowiedzieć na wiadomość koleżance, z którą ostatni raz rozmawiałam trzy miesiące temu, na temat czegoś, o czym wtedy rozmawiałyśmy.
Mam wrażenie, że połowa mojego życia jest wymyślona, ponieważ dzieje się w telefonie, jest powiadomieniami, jest rozmowami, które nie są rozmowami tylko nieustającą możliwością pisemnej rozmowy.
To jest taka gra z tabliczki bh „przestań robić to, co robisz”.
„Osiecka. Rodzi się ptak. Tom 1” – Karolina Felberg
Wydawnictwo: Znak Literanova
BIOGRAFIA TOTALNA
Poszła do liceum jako 12-latka, maturę zdała w wieku 16 lat, ale do czasów studiów ojciec mył jej włosy. Wcześnie zaczęła życie miłosno-erotyczne. Starała się wszystko opisywać w dziennikach, choć wiedziała, że jej rodzice regularnie je czytają. Otoczenie wymusiło na niej przedwczesną dorosłość, ale na uniwersytet zabierała ze sobą pluszowe misie.
Panienka z Saskiej Kępy zawsze czuła się inna, ale robiła wszystko, by przynależeć. Najbardziej bała się zaufać.
Czy da się napisać biografię osoby, która od najwcześniejszych lat wymyślała i kreowała samą siebie?
Karolina Felberg, redaktorka dzienników Agnieszki Osieckiej, poznała całą jej twórczość i wszystkie sekretne zapiski. Stworzyła biografię absolutną, w której autorka Małgośki mówi własnym głosem, ale dostajemy także klucz do zrozumienia tego, co kryje się pod zewnętrzną warstwą jej twórczości. Felberg ukazuje zaskakujące prekursorstwo swojej bohaterki, choćby jako autorki pierwszej w Polsce autofikcji.
Osiecka zawsze wyprzedzała swoje czasy, a teraz dzięki opowieści o początkach jej życia i kariery możemy w końcu zrozumieć skomplikowane wybory dorosłej poetki.
Skandalicznie przenikliwa biografia.
Autorka uważnie podąża za bohaterką, tłumaczy konteksty historyczne i literackie, ale nie usprawiedliwia jej moralnych i politycznych postaw.
„Faebound. Więzy magii” – Saara El-Arifi
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Czy dwie elfie siostry przetrwają w zdradzieckim świecie fae, w którym miłość i fałsz tylko czekają, by je upoić?
Yeeran jest nieustraszoną wojowniczką armii elfów i w życiu nie zaznała niczego poza przemocą. Jej siostra, Lettle, zarabiając na życie jako wróżbitka, szuka w przepowiedniach obietnicy lepszej przyszłości.
Kiedy fatalny błąd prowadzi do wygnania Yeeran z krainy elfów, obie podążają przez pustkowia poza granicami królestwa. Nieoczekiwanie trafiają do krainy fae – legendarnych istot niewidzianych od tysięcy lat.
Niebezpieczny, ale też uwodzicielski świat fae pochłania Yeeran i Lettle bez reszty. Siostry rozdarte między lojalnością wobec swojej elfiej ojczyzny a pokusami będą musiały podjąć decyzję, która zaważy na ich losach…
„Posag dla Polki” – Manuela Gretkowska
Wydawnictwo: Znak Literanova
Kontrowersyjna, obrazoburcza, prawdziwa.
Gdy ci ciężko, gdy czujesz, że nie masz oparcia i nie chcesz już spełniać oczekiwań innych, pamiętaj: za tobą stoją tysiące podobnych, niezwykłych i bezczelnych kobiet. W trudnych chwilach możesz czerpać z ich historii, by odnaleźć własną drogę i odkryć prawdę o sobie.
W najnowszej książce Manuela Gretkowska przekazuje swój posag doświadczeń i przemyśleń – nie tylko córce Poli, lecz także tysiącom kobiet zmęczonych patriarchatem.
Co łączy opowieść o Bronisławie, babce autorki, która jako nastolatka wyruszyła samotnie do Ameryki, z miłosną magią Yoko Ono? Czy historia o prawdziwej twarzy Andrzeja Żuławskiego może być impulsem do wyzwolenia się z toksycznej miłości? Jaką lekcję można wynieść z mitu o wiernej Penelopie, tańca tybetańskich bogiń i relacji z dawnymi kochankami?
To właśnie twój kobiecy posag. Nie ten zamknięty w skrzyniach, ale ten zawarty w mądrości przodkiń.
Znana z niepokornego stylu autorka przez wiele lat bacznie obserwowała rzeczywistość, by w końcu stworzyć erudycyjny manifest o sile kobiet napisany z miłości do Polki.
Podaruj tę książkę córce, matce, siostrze – bo nawet najsilniejsze z nas potrzebują wsparcia
Manuela Gretkowska – jedna z najbardziej wyrazistych i bezkompromisowych polskich pisarek, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak Poetka i książę, Faworyty czy Mistrzyni; scenarzystka filmowa, felietonistka.
* * *
Blog LADYMARGOT.PL został wyróżniony przez SEE BLOGGERS w corocznym rankingu 100 najpopularniejszych polskich blogerów.
Ile tu dobroci 😍 Przy takim wyborze każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie kuszą już powoli świąteczne pozycje, dlatego z chęcią przeczytam „Morderstwo pod choinkę”, tym bardziej, że Hanna Greń to moja „krajanka” 😉. Z chęcią siegne też po „Świąteczną księgarnię”. A poza tym koniecznie nowy Sparks oraz kolejny kryminał Krystiana Stolarza, bo po poprzednich dwóch poleconych przez Ciebie czuję niedosyt. No i na deser kolejny tom o losach właścicielki Revenge 😊
O jakie piękności! I jak duży przekrój… Dla każdego coś się znajdzie 🙂 JA na pewno skuszę się na świąteczne pozycje, czyli przede wszystkim między „Wioska małych cudów” – oczarowały mnie pieski <3 , "Świąteczna księgarnia" … Następna do przeczytania jest moja ukochana Irena Małysa – jestem ciekawa cóż ona tu "zmalowała" tym razem… Krystian Stolarz to must have każdej kryminiary. "Papier, kamień, nożyce" wyskakuje mi już z lodówki, więc będę musiała się z nią zapoznać 😀 No i obowiązkowo Miecio Gorzka!
widząc tę listę, chciałoby się skusić na wszystkie 🙂 w moim przypadku to mało realne, dlatego trzeba coś postanowić 🙂
ja przede wszystkim wybieram „Dezorientacje. Biografia Konopnickiej” M. Grzebałkowskiej – jeżeli ktoś nie czytał biografii, to musi spróbować, warto pochylić się właśnie nad tymi o polskich Twórcach 🙂
obowiązkowe pozycje to oczywiście świąteczne opowieści i tutaj też stawiam na propozycję polskiej Autorki „Wioska małych cudów” Aleksandry Rak 🙂
a pod choinką chciałabym znaleźć najnowszą książkę Autorki Ireny Małysa „Mosty na Wiśle” <3 może byłam dość grzeczna w tym roku i Mikołaj spełni marzenie 🙂
pozdrawiam wszystkich zakochanych w książkach 🙂
Idzie okres świąteczny to i na świąteczne książki chyba zaczynam mieć pomału natchnie. Więc „świąteczna księgarnia” mnie zachęca. 🎄
Ja już poprosiłam Mikołaja o Świąteczna Księgarnie i najnowsza powieść Kate Q.
Swoją drogą od lata czekam na polskie wydanie książki Kate 😁
Tyle tu pięknych premier! Umilą ten beznadziejny listopad.
Dziękuję za post 💙
Ile tu dobra. Mam nadzieję,że uda mi się poznać choć kilka pozycji.
Oj, będzie się działo 🙂 Znów tyle ciekawych książek ale ja już przebieram nogami za tymi świątecznymi. No i to piękne wydanie serii Siedmiu sióstr… Cudo.
ooooooo mój świecie!!!!!! Tyle dobra!! Mon portfel krzyczy litości 😉 Czy ktoś może wie, tak przy okazji, jak rozciągnąć dobę do 30 godzin???
Pozdrawiam wszystkie mole książkowe 🙂
Ile dobra… ile pracy włożyłaś w ten post… brawo… w listopadzie chyba dla każdego coś dobrego… trochę reportażu, kryminału, romansu, książki świąteczne i wznowienia… akurat czytam Siedem sióstr. Ze wszytskuch premier najbardziej kusi Gilmore Girls. Oficjalna książka kucharska 😀
Sporo się tego dobra nazbierało jak na teoretycznie słabszy w nowości koniec roku 😉 Tym razem chyba najbardziej czekam na książkę Kasi Puzyńskiej i Mieczysława Gorzki. Pozdrawiam serdecznie 🙂