PREMIERY LUTEGO 2025
Książkowe premiery lutego nie pozostawiają złudzeń – to będzie ze wszech miar niezwykły rok pod względem wydawniczym.
Styczeń oczarował literaturą piękną, obyczajową, zaś w lutym spodziewać się możemy, m. in. świetnych kryminałów i thrillerów. Część z nich objęłam patronatem i uwierzcie mi na słowo – czekają Was silne emocje i mrożące krew w żyłach historie!
Nie przedłużam jednak, ponieważ luty już trwa i zapewne czekacie na najciekawsze premiery nadchodzącego miesiąca.
Oto one.
Odsyłam Was do lektury – dajcie koniecznie znać, które książki zwróciły Waszą uwagę.
Zaczytanego lutego!
* * *
5 LUTEGO
„Promyczek” – Kim Holden
Wydawnictwo Filia
NOWE WYDANIE Z PRZEDMOWĄ KIM HOLDEN!
Życie Kate Sedgwick nigdy nie było bezbarwne. Dziewczyna pomimo problemów i tragedii zachowała pogodę ducha – nie bez powodu jej przyjaciel Gus nazywa ją Promyczek. Kate jest pełna życia, bystra, zabawna, ma również wybitny talent muzyczny. Nigdy jednak nie wierzyła w miłość. Właśnie dlatego – gdy wyjeżdża z San Diego by studiować w Grant, małym miasteczku w Minnesocie – kompletnie nie spodziewa się, że przyjdzie jej pokochać Kellera Banksa.
Oboje to czują.
Oboje mają powód, by z tym walczyć.
Oboje skrywają tajemnice.
Kiedy wyjdą one na jaw, mogą uzdrowić…
Mogą również zniszczyć.
„Pokochać Romea” – Laura Pavlov
Wydawnictwo Luna
Demi jest złotą dziewczyną Magnolia Falls.
Ja jestem bokserem z burzliwą przeszłością.
Demi jest piękna, szczera i urocza.
Ja jestem wściekły, zuchwały i krnąbrny.
Nienawidzę jej z całego serca.
Ale chyba mógłbym ją pokochać.
Kiedy Demi Crawford wraca do miasta i otwiera kawiarnię tuż koło mojej siłowni, nie jestem zadowolony – jak mam pracować obok dziewczyny, której rodzina zniszczyła mi życie? Choć z całej siły próbuję jej unikać, nasze drogi ciągle się krzyżują. Chcę dalej żywić do niej nienawiść… ale jest mi coraz trudniej trzymać się od Demi z daleka.
Bo Demi okazuje się inna niż reszta Crawfordów. Wspiera mnie, rozmawia ze mną i mnie słucha. Sprawia, że powoli się otwieram… i mówię jej o rzeczach, o których nie powiedziałbym nikomu innemu. Zaczynam nawet myśleć, że może nasze uczucie miałoby szansę rozkwitnąć.
Jednak czy to, co ukrywam, nie przekreśli naszego szczęśliwego zakończenia?
„Gdynia. Pierwsza w Polsce” – Aleksandra Boćkowska
Wydawnictwo Czarne
Gdynia: najbardziej polskie z polskich miast, powstałe w kontrze do niemieckości Gdańska i Sopotu. Do dziś pielęgnuje odrębność. „Gdynianie mają poczucie, że muszą strzec tego skarbu: polskości, własności, kapitalizmu” – tłumaczy jeden z rozmówców Aleksandry Boćkowskiej.
Autorka z reporterską wnikliwością prowadzi nas przez powojenne dekady życia miasta, które istnieje od ledwie stu lat. Rozmawia z mieszkańcami, społecznikami i politykami, opowiada losy miejsc niemożliwie pięknych, jak basen na Polance Redłowskiej, i niemożliwie zapomnianych, jak osiedle Pekin. Sprawdza, jak działa pamięć o tragicznym Grudniu 1970. Na wypucowanych fasadach modernistycznych kamienic szuka rys. W latach dziewięćdziesiątych znajduje źródła ważnych dla Gdyni słów: „prestiż”, „przedsiębiorczość”, „nowoczesność”, by się przekonać, że najważniejsze to przecież „miłość”.
Reportaż Aleksandry Boćkowskiej to pasjonująca opowieść o złożonej historii Gdyni, miasta, które od dziesięcioleci zajmuje szczególne miejsce na mapie Polski – tej właściwej i wyobrażonej.
„Nie jestem gdynianką. Przyjechałam tu w lecie 2021 roku z ciekawości. Wcześniej, jak wiele osób z głębi Polski, wracałam do Gdyni przy każdej okazji, wiedziona szumem fal i urodą śródmiejskiego modernizmu. Wreszcie postanowiłam sprawdzić, o czym szumią fale i co się kryje pod modernistyczną fasadą. Nie zliczę, jak często słyszałam, że przyjezdnym lub przyjeżdżającym nie przystoi pisać o Gdyni, bo nikt tutaj nie potrzebuje, by warszawiacy urządzali miasto. Jednak od pisania do urządzania droga jest tak długa, że ryzykuję. Trudno.”
„Śnieżna dziewczyna” – Javier Castillo
Wydawnictwo Literackie
Jedynym sposobem na odkrycie prawdy jest stawienie czoła własnym demonom.
Milion sprzedanych egzemplarzy i adaptacja Netflixa.
Aaron i Grace Templeton nigdy nie zapomną parady z okazji Święta Dziękczynienia w 1998 roku, kiedy zaginęła ich trzyletnie córka Kiera.
Młoda dziennikarka śledcza Miren Triggs pomaga rodzicom w poszukiwaniach dziewczynki. Mija pięć lat. Gdy wydaje się, że nie ma już szans na rozwikłanie sprawy, ktoś dostarcza Templetonom kasetę wideo z nagraniem ich córki. Czy Kierę uda się znaleźć całą i zdrową?
Serial nakręcony na podstawie książki odniósł ogromny sukces, plasując się w czołówce najpopularniejszych nieanglojęzycznych produkcji Netflixa. Wraz z premierą „Śnieżnej dziewczyny” ukazuje się kontynuacja, „Gra o duszę”. Miren Triggs prowadzi śledztwo w sprawie kolejnego zaginięcia sprzed lat.
Serial dostępny na platformie Netflix (premiera styczeń 2025).
„Żądło” – Paul Murray
Wydawnictwo Filtry
Ta głośna książka przez wielu krytyków została okrzyknięta najlepszą powieścią ostatnich lat. Autorowi przyniosła liczne nagrody, między innymi Eason Novel of The Year oraz Nero Gold Prize. Znalazła się też w finale Nagrody Bookera.
Niegdyś zamożnych Barnesów poznajemy w chwili, gdy globalny kryzys finansowy pogrzebał ich majątek. Materialna katastrofa pociąga za sobą emocjonalną – upadek lukratywnego biznesu Dickiego odsłania grę pozorów, w której uczestniczyli wszyscy bohaterowie. Mieszkańcy prowincjonalnego miasteczka zastanawiają się, czy o bankructwie salonu samochodowego nie zadecydował przypadkiem pierwiastek moralny. Tymczasem żona byłego potentata, Imelda, za młodu najpiękniejsza dziewczyna w całym hrabstwie, udaje przed sąsiadami, że wszystko jest w porządku, choć w domu rozgrywa się dramat. Córka Barnesów, Cass, utalentowana poetka i najlepsza uczennica w klasie, zamiast uczyć się do matury, raz po raz upija się na umór. Jej młodszy brat, PJ, boi się przyznać rodzicom, że ma za małe buty, i marzy o tym, by uciec z domu. Coraz bardziej ucieka też jego ojciec, który spędza czas w lesie z miejscowym renegatem, budując schron przed rzekomo zbliżającą się apokalipsą. Wszyscy zadają sobie pytanie o swoje miejsce w życiu i o to, dlaczego sprawy potoczyły się tak źle. Nikt jednak z nikim nie rozmawia, każdy chowa swojego trupa w szafie, a scalić rodzinę próbuje tylko mały PJ. Czy mu się to uda, skoro żadna z bliskich mu osób nie dopuszcza do głosu swoich uczuć?
Paul Murray bywa określany odpowiedzią Dublina na Jonathana Franzena. Żądło jest bowiem rozległą realistyczną sagą rodzinną, w której dysfunkcje rodziny stanowią zwierciadło słabości całego społeczeństwa. Perspektywa każdego z bohaterów jest tutaj oddana z empatią, składając się na misterną, trzymającą w napięciu opowieść, od której nie sposób się oderwać i której zakończenie pozostaje z nami na długo.
„Dziki Zachód. Osadnicy na Żuławach. Tom 1” – Sylwia Kubik
Wydawnictwo Flow
Koniec wojny był początkiem wielkiej zmiany w życiu mieszkańców Wołynia. Musieli opuścić ziemie, które kochali, i ruszyć na zachód, by tam budować swoją przyszłość. Nie chcą się rozstawać ze swoimi domami i ze wszystkim, co od pokoleń wpisywało się w ich tożsamość, ale nie mają wyjścia – muszą ruszyć w długą podróż w nieznane. Pociesza ich myśl, że o kresu drogi czeka na nich poniemiecki dobrobyt, o którym wcześniej nawet nie mogli śnić.
Okazuje się jednak, że obietnice, którymi ich karmiono, nijak się mają do prawdy. Trafiają w miejsce, które kojarzy im się z Dzikim Zachodem – zrujnowaną krainą bezprawia, gdzie grasują hordy szabrowników, bezkarna Armia Czerwona wywozi wszystko, co ma jakąkolwiek wartość, a do tego dochodzą spory z innymi osadnikami. Sam teren też wygląda zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażali. Jak okiem sięgnąć ciągną się bezkresne płaskie połacie, które przed uprawą trzeba najpierw osuszyć. Nie jest to wymarzona sceneria, by rozpocząć nowe życie. Co zrobią? Zostaną i będą walczyli z przeciwnościami losu czy pojadą dalej, szukać gdzie indziej swojego miejsca na ziemi i upragnionego spokoju?
„Milczące dziewczyny” – Sonia Rosa
Wydawnictwo Filia
Justyna i Renata przed laty były ofiarami miejscowego hotelarza – pedofila, który molestował nieletnie dziewczynki z rozbitych rodzin. Agnieszka jest jego córką. Córką potwora. Kiedy w niewielkim mazurskim miasteczku dochodzi do zaginięcia młodej letniczki, budzą się stare demony – milczące dziewczyny postanawiają zacząć mówić.
Justyna i Renata latami usiłowały dojść do siebie emocjonalnie po przeżytych traumach. Życie Agnieszki z pozoru wydaje się zupełnie inne, lepsze, ale ona również nienawidzi swojego ojca. Szokującą prawdę o jego mrocznym obliczu poznała będąc nastolatką. Później czekała, obserwowała i pilnowała potwora. Po tragicznej śmierci swojej żony Edmund Molenda przestał polować na dziewczynki. Jednak nadchodzi dzień, w którym jego córka odkrywa, że upatrzył sobie kolejną ofiarę i zaczyna ją urabiać. Do Agnieszki dociera, że nie może dłużej odwracać oczu.
Milczały długo, zbyt długo… Ale kiedy połączą siły, zemsta nabierze realnych kształtów.
NIEKTÓRZY LUDZIE ZASŁUGUJĄ WYŁĄCZNIE NA ŚMIERĆ. ALE CZY RODZONA CÓRKA ZNAJDZIE W SOBIE TYLE SIŁY, BY ODEBRAĆ ŻYCIE WŁASNEMU OJCU?
„Ogród nad brzegiem morza” – Mercè Rodoreda
Wydawnictwo Marginesy
Stary ogrodnik mieszkający na tyłach posiadłości obserwuje życie bogatej rodziny w willi nad morzem. Co roku na wiosnę dom ożywa, zjeżdżają się gospodarze i służba. Kwitną latami pielęgnowane rabaty, zaczynają się ekstrawaganckie przyjęcia, zdarzają się romanse i prawdziwe miłości, zaś piękno ogrodu zdaje się oferować wszystkim raj na ziemi. Mieszkańcy i goście pływają w morzu, piją, dokuczają sobie i świetnie się bawią. Gdy któregoś dnia pojawia się nowy sąsiad i rozpoczyna się budowa jeszcze bardziej okazałej willi, wraz z nim odżywa przeszłość, na co nikt nie był gotowy. Beztroskę burzy brutalna rzeczywistość, która nie omija nikogo: ani bogatych, ani biednych, ani panów, ani sług.
Mercè Rodoreda napisała „Ogród nad brzegiem morza” w piętnaście dni we wrześniu 1959 roku i odłożyła na siedem lat. Po tym, jak powieść się ukazała, tylko umocniła pozycję autorki jako jednej z najwybitniejszych pisarek XX wieku.
„Warszawski niebotyk” – Maria Paszyńska
Wydawnictwo Filia
EPICKA, NIEZWYKLE PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O LOSACH PIĘCIU MŁODYCH MĘŻCZYZN, KTÓRZY PRZYJAŹNIĄ SIĘ, UCZĄ, PRACUJĄ I KOCHAJĄ Z PASJĄ, Z WŁAŚCIWYM LUDZIOM MŁODYM POCZUCIEM WSZECHMOCY I NIEŚMIERTELNOŚCI.
Spotykamy ich późną jesienią 1933 roku, w przededniu rozejścia się ich życiowych dróg. W chwili, gdy świat stoi przed nimi otworem, gdy są przekonani, że mogą osiągnąć wszystko, czego zapragną, a miłość postrzegają jako piękną przygodę, ślepi na zagrożenia. W kolejnych miesiącach życie weryfikuje ich sposób myślenia, prowadząc ku nieuniknionej dojrzałości, na którą nie zawsze chcą się zgodzić.
Romantyczne wzloty, bolesne upadki, tragedie burzące świat, rozstania i powroty, a wszystko to na tle Warszawy połowy lat trzydziestych, uwodzącej swym ogromnym wdziękiem i urokiem.
* * *
6 LUTEGO
„Gry zstępne” – Katarzyna Ryrych
Prószyński Media
Brawurowa opowieść o Oazie, domu niespokojnej starości, który obala wszelkie mity!
Nonszalancki Hrabia, seksowna eksbaletnica, tajemnicza Góra Lodowa, uduchowiona Poetessa… Nie, żadne z nich nie potrafiłoby zamordować z zimną krwią.
Chociaż w domu na szczycie górującego nad miastem wzgórza wszystko jest możliwe.
Bo kto powiedział, że starzy ludzie mogą wyłącznie czekać na śmierć, że skazani są tylko na wspomnienia, a jedynym tematem ich rozmów powinny być lekarstwa, źle dopasowana proteza i nieregularny stolec?
Drodzy Czytelnicy, nic bardziej mylącego. A może właśnie oni mają w sobie więcej energii, niż potraficie sobie wyobrazić? Ukryci za maskami, strzegący swojej często burzliwej i nie do końca zgodnej z prawem przeszłości, potrafią kochać, żartować, kpić z siebie, a jednocześnie prowadzić filozoficzne dyskusje o sensie ludzkiego żywota.
Pomimo że oczekuje się od nich gotowości na godne pożegnanie ze światem, mieszkańcy Oazy prowadzą swoje chytre gry, kpią z regulaminu i wiodą ukryte życie na własnych zasadach.
* * *
11 LUTEGO
„Bridget Jones. Szalejąc za facetem” – Helen Fielding
Wydawnictwo Zysk i S-ka
W życiu Bridget Jones wiele się zmieniło, poza jednym – wciąż jest tak samo czarująco zagubiona.
Po ponad dekadzie najsłynniejsza singielka świata powraca, by zmierzyć się z nowymi
wyzwaniami – równie absurdalnymi i zabawnymi jak zawsze. Bridget wciąż błądzi po świecie z urokiem, który pokochały miliony, ale teraz jej życie komplikuje się jeszcze bardziej. Jak pogodzić 60. urodziny przyjaciółki z 30. urodzinami swojego chłopaka? Czy kłamanie o wieku na portalach randkowych to już standard? A jeśli po dwóch randkach i sześciu tygodniach SMS-ów lądujesz w łóżku, to czy Jane Austen uznałaby to za ekwiwalent zaręczyn?
Bridget lawiruje między wychowywaniem dwójki dzieci, randkowaniem w erze mediów społecznościowych, a odkrywaniem na nowo swojej seksualności – i to w wieku, który złośliwi mogą nazwać „średnim”. Z charakterystycznym humorem, wdziękiem i odrobiną chaosu Bridget stawia czoła wyzwaniom współczesnej kobiety, dowodząc, że życie nigdy nie przestaje zaskakiwać.
„Bridget Jones jest już inną kobietą – czas płynie bez litości! Jest stateczną panią w średnim wieku, matką samotnie wychowującą dwoje dzieci. Daliście się nabrać? Bridget Jones się nie zmienia! (…) Mimo upływu lat i trudnej sytuacji życiowej pozostaje sobą – jest zwariowaną, lekkomyślną, roztrzepaną dziewczyną ukrytą teraz w ciele dojrzałej kobiety, matki borykającej się z kłopotami i wspominającej z nostalgią ojca swoich dzieci. Jak dawniej walczy więc z nadwagą (zrzuca jednak kilkanaście kilogramów), próbuje zrobić karierę w show biznesie i ogarnąć zawiłości nowoczesnej komunikacji. No i przede wszystkim wciąż szuka miłości”.
Leszek Bugajski, „Newsweek” (2016)
* * *
12 LUTEGO
„Wrzenie” – Izabela Janiszewska
Czwarta Strona Kryminału
Po tragicznej stracie Larysa Luboń porzuca dziennikarstwo i zaczyna pracę jako nocna taksówkarka. Pewnego deszczowego wieczoru do jej samochodu wsiada tajemniczy pasażer, który stawia przed nią osobliwe wyzwanie – powierza jej swoje życie i wciąga ją w niebezpieczną grę.
W tym samym czasie komisarz Leon Mruk prowadzi śledztwo w sprawie brutalnych zabójstw kobiet. Na celowniku ma już podejrzanego, ale najpierw musi dowieść, że to właśnie on odpowiada za przerażające zbrodnie. Nie będzie to jednak proste, ponieważ za przeciwnika ma wybitnego mistrza manipulacji, który nie zamierza poddać się bez walki.
Bohaterowie muszą odnaleźć drogę do prawdy w mrocznym labiryncie kłamstw. Jednak w ciemności niekiedy trudno jest odróżnić dobrych od złych, a najdrobniejszy błąd może wiele kosztować.
Sensacyjny kryminał, od którego nie sposób się oderwać.
Powrót Larysy Luboń zachwyci zarówno wiernych fanów, jak i tych, którzy dopiero odkryją tę nieszablonową postać.
„Wiem o wszystkim” – Aleksandra Śmigielska
Wydawnictwo Znak
Trzy kobiety, trzy sekrety. Jedna mroczna prawda.
Bydgoszcz, początek upalnego lata. Weronika, ofiara toksycznego związku, samotnie wychowuje syna. Ewa obawia się, jak kryminalna przeszłość męża wpłynie na przyszłość ich nastoletniej córki. Janina, teściowa Ewy, by zapewnić sobie oraz swojej rodzinie dostanie życie, posunie się do wszystkiego.
Ich losy nieoczekiwanie splatają się, gdy na podwórku kawiarni Ewy zostają znalezione zwłoki. Wszystko wskazuje na brutalne morderstwo. Jednocześnie anonimowy profil na Instagramie publikuje zdjęcia z miejsca zbrodni. Sugeruje też, że zna tożsamość zabójcy…
Każda z kobiet nosi w sobie mroczną tajemnicę. Każda desperacko pragnie ochronić to, co jest jej najdroższe.
Czy chroni również mordercę?
Wiem o wszystkim to thriller o mrocznej stronie miłości, destrukcyjnych mężczyznach i cenie, jaką musimy zapłacić za sekrety. Bo czasem największym zagrożeniem jest dla nas to, co sami ukrywamy.
„Dungeons and Drama. Tom 1” – Kristy Boyce
Wydawnictwo W.A.B.
Powieść nominowana do Goodreads Choice Award.
Riley kocha musicale i ma wielkie aspiracje. Jej marzeniem jest zostać reżyserką na Broadwayu. Póki co stara się zrobić wszystko, by w swoim liceum zorganizować spektakl muzyczny. Trudno jej znaleźć na to tyle czasu, ile by chciała, bo po lekcjach musi pracować w sklepie z grami, który prowadzi jej ojciec. Spotyka tam Nathana, ucznia tej samej szkoły, zakręconego na punkcie RPG i niespecjalnie zachwyconego pojawieniem się córki szefa w sklepie. Okazuje się jednak, że jeśli połączy się talent aktorski Riley i pasję Nathana do Dungeons & Dragons, i ona, i on będą mogli na tym skorzystać. Ona zrobi wrażenie na swoim byłym, a on wzbudzi zazdrość w dziewczynie, która mu się podoba. Wystarczy, że Riley i Nathan przez jakiś czas poudają, że są parą…
Urocza komedia romantyczna z motywem Fake Dating.
„Babel. Pocałunek śmierci” – Monika Raspen
Wydawnictwo Muza
Rok 1968. W angielskim szpitalu leży ciężko chora pacjentka o tajemniczej przeszłości, którą odsłania w swoich wspomnieniach…
Jest rok 1925. Międzywojenna Warszawa, miasto o dwóch obliczach: europejskiej metropolii i miasta przestępców. W klubie gangstera i psychopaty, Maxa Korna, kwitnie handel młodymi kobietami, wysyłanymi stąd do domów publicznych w Ameryce Południowej.
Do walki z handlarzami żywym towarem zostaje powołana specjalna jednostka Polskiej Policji Kobiecej, zwana „złotą piątka”, pod dowództwem Stanisławy Paleolog.
Pięć kobiet, pięć charakterów i pięć różnych życiorysów: Nina – dziewczyna z biednej rodziny mająca dar jasnowidzenia, Ada – chemiczka, studentka Marii Skłodowskiej-Curie, Magda – ścisły umysł, szyfrantka i pilotka samolotów, Róża – córka zubożałego arystokraty i żydowskiej dziedziczki fortuny, Tatiana – rosyjska arystokratka, uciekinierka z Rosji, gdzie brutalnie wymordowano jej rodzinę. Wspierają je dwaj przystojni mężczyźni: młody patomorfolog i były ułan, którego życiorys pełen jest mrocznych sekretów.
W tle wielkie namiętności, pewien dom publiczny, młoda milionerka prowadząca podwójne życie, bezwzględny sowiecki szpieg, jasnowidz Ossowiecki, a także tajemnicza hodowczyni pająków.
„Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński” – Anna Arno
Wydawnictwo Znak
Wszystkie twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Kim był poeta, którego pamiętamy jako autora wierszy o zaczarowanej dorożce, żołnierzach z Westerplatte i Teatrzyku Zielona Gęś? „Zielonym Konstantym” zakochanym w „srebrnej Natalii”? Oszustem, szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? Kpiarzem sypiącym dowcipami? A może „psem na forsę” piszącym dla każdego, kto zapłaci? Postacią tragiczną, uwikłaną w nałóg i polityczne układy? Człowiekiem zdolnym oświadczyć się podczas wojennej tułaczki trzem kobietom naraz, gdy w domu czekała żona? A może „księżycowym facetem”, zakochanym przede wszystkim w poezji i muzyce? Biografia Anny Arno, podobnie jak poezja Gałczyńskiego, mieni się wieloma odcieniami, obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z „Przekroju”. To opowieść o człowieku niezapomnianym i nieustannie inspirującym.
„Maria Callas. Primadonna stulecia” – Anne Edwards
Wydawnictwo Znak
Uwielbiana, pożądana i samotna. porywająca biografia legendarnej diwy.
Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy.
Jaka jest prawda?
Ukochana primadonna, schodząc ze sceny, stawała się porywcza i wybuchowa. Z wyrachowaniem zdradzała męża. Los nie pozostawał jej dłużny. Arystoteles Onassis – najbogatszy wówczas człowiek na świecie – zmusił Callas do ukrywania ciąży, a później dziecka, które zmarło kilka dni po porodzie. Wreszcie porzucił ją dla Jacqueline Kennedy. Życie Callas to opowieść o wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz o współpracy z największymi artystami epoki.
„Podpalaczka” – Stephen King
Wydawnictwo Albatros
KULTOWA POWIEŚĆ STEPHENA KINGA, KTÓRA DOCZEKAŁA SIĘ DWÓCH EKRANIZACJI, OBU W GWIAZDORSKICH OBSADACH.
Charlie McGee jest dzieckiem wyjątkowym, obdarzonym nadludzkim darem: zdolnością pirokinezy. Potrafi siłą woli rozniecić ogień.
Rodzice dziewczynki, Vicky i Andy, uczestniczyli kiedyś jako ochotnicy w eksperymencie sponsorowanym przez tajną amerykańską agencję rządową działającą przy CIA, zwaną Sklepikiem. Rzekomo nieszkodliwa substancja o nazwie Próba Sześć, którą pozwolili sobie wstrzyknąć, spowodowała nieodwracalne zmiany w ich ciałach. Po jej przyjęciu oboje zostali wyposażeni w niezwykłe talenty: zdolność do telekinezy i telepatii.
Daleko idące skutki eksperymentu kładą się cieniem na życiu poddanej nieustannej obserwacji rodziny McGee, zmieniając je w koszmar. Po zamordowaniu Vicky przez agentów Sklepiku Andy, w obawie, że córka stanie się królikiem doświadczalnym CIA, decyduje się na ucieczkę.
Pościg za dwójką zbiegów prowadzi John Rainbird, zabójca na usługach Sklepiku, dla którego uśmiercenie dziecka staje się celem samym w sobie.
Zdaniem naukowców Charlie mogłaby wywołać eksplozję atomową…
Czy użyje swojej mocy, by ocalić siebie i ojca?
„Współlokator” – Linus Geschke
Wydawnictwo Marginesy
Troje to o jedno za dużo.
Sarah i Marc spędzają upojną noc na mieście. Rano w ich mieszkaniu czeka na nich policja. Wielka kałuża krwi na podłodze sugeruje, że kogoś zamordowano. Czy to krew ich współlokatora?
Zakochani mieszkają w eleganckim lofcie w Hamburgu z Henningiem, najlepszym przyjacielem Marca. Od trzech lat nie tylko dzielą mieszkanie, ale też jeżdżą razem na wakacje i robią wspólne interesy. Z pozoru tworzą idealny układ – ale gdy po Henningu zostaje jedynie kałuża krwi, na jaw wychodzą napięcia w relacjach całej trójki. Wszystkie dowody zbrodni wskazują na Sarah i Marca. Czy któreś z nich zabiło Henninga? A może zrobili to razem? I co stało się z ciałem ofiary? Podczas policyjnego przesłuchania każde z nich opowiada swoją wersję wydarzeń, a nadkomisarz Bianca Rakow musi dowiedzieć się, która z nich jest prawdziwa – o ile którakolwiek jest…
„Ta, która przeżyła” – Małgorzata Łatka
Harper Collins Polska
Niektóre pętle zaciskają się nawet po wielu latach.
Wtedy była ofiarą.
Na Niemirowo – niewielkie miasteczko na południu Polski – pada blady strach. Uprowadzona zostaje ośmioletnia Maja. Policjanci szybko ustalają, że mają do czynienia z tym samym sprawcą, który przed trzydziestoma laty porwał i więził dwie inne dziewczynki. Wtedy tylko jedna z nich, Sonia, przeżyła. Porywacza nigdy nie ujęto.
Obecnie jest policjantką.
Komisarz Sonia Lenarczyk bierze udział w poszukiwaniach Mai. Chce schwytać porywacza, jednak amnezja z czasu, kiedy przebywała w jego rękach, nie ułatwia jej zadania. Trauma z dzieciństwa głęboko naznaczyła Sonię i jej dwie siostry. To silne kobiety, każdy jednak ma swoje granice. Czas ucieka.
Czy Sonia rozwiąże najtrudniejszą sprawę w całej swojej karierze?
Czy siostry po raz kolejny połączą siły?
„Szkoła żon” – Magdalena Witkiewicz
Pracownia Dobrych Myśli
„Szkoła Żon” – odkryj siebie na nowo i pozwól życiu zaskoczyć Cię pięknem!
Czy kiedykolwiek czułaś, że świat zapomniał o Tobie, a Ty sama – o sobie?
Julia, świeżo po rozwodzie; Jadwiga, która już dawno przestała wierzyć w siebie; Marta, zmęczona codzienną gonitwą, i młodziutka Michalina, żyjąca w cieniu miłości swojego życia – każda z nich miała powód, by odwiedzić to niezwykłe miejsce.
Ekskluzywne spa położone w sercu mazurskiej natury to nie tylko oaza luksusu, ale także przestrzeń, w której kobiety na nowo odkrywają, kim są i czego pragną. Trzy tygodnie w Szkole Żon – zmysłowej, pełnej emocji i zaskoczeń – wystarczą, by każda z nich uwierzyła w swoją siłę i piękno.
Miejsce to jest szkołą życia, w której każda kobieta uczy się mówić „tak” swoim pragnieniom i „nie” oczekiwaniom świata.
„Szkoła Żon” to nie tylko lekko feministyczna, pełna humoru i scen erotycznych książka – to przepustka do świata, w którym Ty jesteś najważniejsza.
„Pensjonat marzeń” – Magdalena Witkiewicz
Pracownia Dobrych Myśli
„Pensjonat Marzeń” – opowieść o kobiecej sile, przyjaźni i odwadze, by spełniać marzenia.
Bohaterki „Szkoły Żon” powracają, by realizować marzenia i wspierać się nawzajem w budowaniu lepszego jutra. Julia, Michalina, Marta i Jadwiga stają przed nowym wyzwaniem. W sercu kaszubskich lasów chcą stworzyć Pensjonat Marzeń, miejsce, gdzie każda kobieta odnajdzie spokój, siłę i inspirację, by walczyć o swoje szczęście.
To historia o siostrzeństwie, o głębokiej więzi między kobietami, które wspólnie stawiają czoła trudnościom i czerpią siłę z bycia razem. „Pensjonat Marzeń” celebruje kobiecą solidarność i przypomina, że nawet największe marzenia mogą stać się rzeczywistością, jeśli odważymy się po nie sięgnąć.
Wejdź do świata, gdzie kobieca przyjaźń potrafi przenosić góry. I zapamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by odnaleźć miłość, spełniać marzenia i zacząć wszystko od nowa.
„Do jutra w Amsterdamie. Saga amsterdamska. Tom 1” – Agnieszka Zakrzewska
Wydawnictwo Flow
Co może się wydarzyć, kiedy pewnego dnia odbierasz telefon z nietypową propozycją? Czyżby oznaczało to początek wielkiej przygody, która już na zawsze zmieni całe twoje życie?
Agnieszka, dziennikarka lokalnej gazety, otrzymuje ofertę pracy jako gospodyni w domach zamożnych Holendrów. Kiedy pojawia się w Amsterdamie, okazuje się, że jej siostra, którą ma zastąpić, zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Przewodnikiem po holenderskiej rzeczywistości staje się dla Agi Senegalczyk Prosper, który pomaga się dziewczynie odnaleźć w nieznanych jej sytuacjach i wśród obcych ludzi. A nie wszyscy z nich są pomocni i mili…
Spokojnym portem okazuje się willa w Sosnowym Lesie, której właścicielka, Annemarie, doświadczona przez los wdowa po potentacie kawowym, staje się dla Agi bratnią duszą. Nie jest ona zresztą jedyną z rodziny de Bruinów, która w żywiołowej emigrantce z Polski budzi cieplejsze emocje, bo wnuk starszej pani, pilot holenderskich linii lotniczych KLM, zdecydowanie wywołuje u kobiet przyspieszone bicie serca. Pomiędzy dwojgiem młodych ludzi iskrzy od początku, ale Agnieszka nie może beztrosko umawiać się na randki, gdyż przez zupełny przypadek wplątuje się w aferę przemytniczą!
Dlaczego Prosperowi grozi niebezpieczeństwo? Kto najchętniej wysłałby Agnieszkę z powrotem do domu, a kto chciałby, by ten dom stworzyła z nim w krainie tulipanów? I dlaczego jej siostra nagle pojawia się w Holandii? Odpowiedzi przyniesie zabawna, pełna refleksji i życiowych prawd powieść o emigracji, przyjaźni i… miłości, która nie zna granic.
„Ocalenie” – Agnieszka Lis
Wydawnictwo Filia
W wielkiej machinie wojny pojedynczy człowiek zdaje się nieistotny. Cierpienie dotyczy wszystkich, także tych najbardziej bezbronnych.
Ewa trafiła do sierocińca jako dwulatka. Dyrektorka, Wanda, wszystkich wychowanków otacza troskliwą opieką, Ewę jednak obdarza szczególną pieczą i miłością.
Wybuch wojny dla dzieci oznacza huk spadających bomb, ale nie od razu wpływa na ich codzienność.
Zaangażowana w konspirację dyrektorka oraz jej prawa ręka, kucharka Anna, dokonują cudów, by podopieczni jak najmniej cierpieli. Wszystko nagle się zmienia, gdy
Wanda zostaje aresztowana.
Dorastająca Ewa pomaga, jak potrafi. Kradnie na targowisku warzywa, czasem kawałek boczku. Zanosi konspiracyjne dokumenty. Naraża się, aż w końcu…
Wojna zapisana w podręcznikach to tylko opis bitew i militarnej taktyki. Nie przeraża tak, jak los człowieka walczącego o worek ziemniaków dla dwudziestu sierot.
Nie trwoży tak, jak los krzywdzonej dziewczynki. Nie wyciska łez tak, jak strata poniesiona przez pojedynczego człowieka, przez dziecko.
„Ty, ja, ona” – Sue Watson
Wydawnictwo Filia
TY: Mój przystojny mąż Tom. Dałeś nam wszystko – naszego pięknego syna i ten cudowny dom z widokiem na morze. Chcę ci ufać, ale wiem, że nie byłeś ze mną szczery w kwestii powodu, dla którego chciałeś się tu sprowadzić. Ja również nie byłam z tobą szczera…
JA: Gdy Tom nalewa mi kieliszek schłodzonego wina i całuje mnie w usta, składam milczącą obietnicę. Zapomnę o przeszłości. Dla dobra naszego syna będę walczyć o tę rodzinę, bez względu na wszystko.
ONA: Chloe to jedyna osoba, z którą się zaprzyjaźniam po przeprowadzce. Uwielbiam nasze długie lunche, nawet gdy zadaje wtedy wścibskie pytania na temat mojego małżeństwa. Tom nienawidzi tego, że spędzam z nią czas, ale ignoruję jego ostrzeżenie, by trzymać się od niej z daleka. Widziałam to, jak na nią patrzy. Wrogów lepiej trzymać blisko…
Może ci się wydawać, że wiesz, co się dzieje w moim małżeństwie, ale to nieprawda. Pewne są tylko trzy rzeczy.
Ktoś kłamie. Ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie. Ktoś jest zabójcą.
„Duch Wikarego. Biuro do spraw tajemnych. Tom 2” – Eric Fouassier
Znak Koncept
Paryż, marzec 1831 roku.
Valentin Verne, młody inspektor policji o anielskiej twarzy i sercu pełnym cieni, kieruje biurem do spraw tajemnych, nieoficjalnym wydziałem stworzonym do rozwiązywania nadprzyrodzonych zbrodni.
Pewnego dnia w jego gabinecie zjawia się elegancka kobieta o delikatnych rysach, kasztanowych lokach i powolnych gestach. Madame Mélanie d’Orval, równie mocno jak rozwiązać zagadkę śmierci nastoletniej córki, pragnie zrozumieć, co wydarzyło się z jej mężem. Mężczyzna wpadł w szpony podejrzanego medium, które przekonało zrozpaczonego ojca, że może skontaktować się z duchem zmarłej.
Madame d’Orval jest pewna, że Verne’owi wystarczyłby udział w jednym ze słynnych seansów spirytystycznych, by zdemaskować oszusta.
Lewitujące stoły, rozmowy z zaświatami i tajemnicze zjawy to prawdziwe wyzwanie dla racjonalnego umysłu inspektora. Zadanie tym trudniejsze, że Verne musi stawić czoła jeszcze groźniejszemu przeciwnikowi. Do miasta powraca Wikary – odrażający przestępca, perwersyjny potwór. Na mieszkańców Paryża pada blady strach.
Czy zanurzysz się w mroku zbrodni i zaufasz zmysłom?
„Śmierć między wierszami” – Alice Slater
Wydawnictwo Dolnośląskie
Witaj w księgarni Spines! Jakiej książki szukasz?
Aspołeczna, niebudząca sympatii księgarka o ksywce Pluskwa woli zamykać się w świecie lektur i podcastów o mrocznych umysłach seryjnych morderców, niż odpowiadać na przewidywalne i męczące pytania klientów.
Pewnego dnia w księgarni, w której pracuje, zostaje zatrudniona charyzmatyczna i pisząca poezję Laura, stanowiąca całkowite przeciwieństwo Pluskwy. Ta jednak dostrzega w niej bratnią duszę i za wszelką cenę stara się zbliżyć do nowej koleżanki. Choć Laura trzyma dziewczynę na dystans, niezrażona Pluskwa zaczyna szperać w jej przeszłości i odkrywa rodzinną tragedię. Gdy uświadamia sobie, że natknęła się na autentyczną historię true crime, jej zainteresowanie Laurą przeradza się w niebezpieczną obsesję…
Śmierć między wierszami to intrygująca książka przepełniona mroczną atmosferą i bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Autorka stawia pytania dotyczące fascynacji true crime oraz etyczności dzielenia się opowieściami, które należą do kogoś innego.
Sięgnij po tę książkę, jeżeli lubisz:
– true crime
– akcję osadzoną w księgarni i przepełnioną książkami,
– motyw obsesji i niezdrowej fascynacji,
– serial YOU,
– powieść Yellowface,
„Kątnik” – Marek Stelar
Wydawnictwo Filia
Lato 2023. W jednym ze szczecińskich sklepów spożywczych ktoś podkłada żywność dla dzieci zatrutą rtęcią. Tragedii udaje się uniknąć, bo sprawca ostrzega policję zawczasu, nie przedstawiając jednak żadnych żądań. Zamiast tego przesyła do komendy wojewódzkiej zdeformowany pocisk z informacją dla pewnej osoby. Jest nią Heinrich Vogel. Dość szybko staje się jasne, że to Misza, koszmar przeszłości Vogla i jego dawny współwięzień. Vogel razem z Iwoną Banach i zespołem śledczych powołanym do wytropienia szaleńca ruszają za nim w pościg. Tylko czy na pewno tym szaleńcem jest Misza?
Vogel i Banach muszą poznać całe życie Miszy, bo gdzieś w przeszłości mogą znaleźć klucz do rozwiązania zagadki i odpowiedzi na wiele pytań, z których każde zaczyna się tak samo: „dlaczego?”. Choć sytuacja z zatrutą żywnością nie powtarza się więcej, giną kolejne osoby związane w jakiś sposób z Miszą. Trwa nerwowa gra o wysoką stawkę. O tę najwyższą gra sam Vogel, który wie, że spotka Miszę na mecie. Nie wie tylko, czy będzie zwycięzcą, czy pokonanym.
Kiedy rodzi się zło?
Czy ma granice?
„Rósa i Björk” – Satu Rämö
Harper Collins Polska
Znakomity kryminał nordic noir, w którym surowe piękno i siła emocji wprost zapierają dech.
Na islandzkich Fiordach Zachodnich dochodzi do morderstwa. Wpływowy lokalny samorządowiec zostaje znaleziony martwy, zastrzelony na pustej trasie narciarskiej. Dochodzenie prowadzi śledcza Hildur Rúnarsdóttir i jej partner, Jakob Johanson – policjant oddelegowany z Finlandii. Oboje szybko odkrywają, że ofiara miała wrogów. To paradoksalnie nie ułatwia rozwikłania sprawy.
Traumy z dzieciństwa Hildur wracają, gdy zaczyna się wyjaśniać zagadka zaginięcia jej sióstr, Rósy i Björk. Po latach odnaleziono ich ubranka zakopane razem z kośćmi, jednak okoliczności nie wskazują jednoznacznie, że dziewczynki poniosły śmierć.
Za Hildur i Jacobem podąża ciemność. Jest jak zasłona, która skrywa tajemnice.
Sekrety, wszędzie sekrety. A jeśli nie wszystkie warto odkrywać?
„Otuleni syberyjskim wiatrem. Zdeptane nadzieje” – Wioletta Piasecka
Skarpa Warszawska
Walka o wolność w cieniu miłości i poświęcenia.
Na ziemiach polskich okupowanych przez Imperium Rosyjskie trwają prześladowania powstańców za niepodległościowy zryw. Na domiar złego w Krzemieńcu szerzy się epidemia cholery, zbierając śmiertelne żniwo.
Tymczasem siostry Zofia i Józefa Rzążewskie wkraczają w najpiękniejszy czas młodości, porywów serca, marzeń, nadziei, ale też rozczarowań. Pierwsze miłosne niepowodzenia każda z nich przeżywa na swój sposób.
Pewnego dnia w Krzemieńcu zjawia się emisariusz Szymon Konarski, który jeszcze raz próbuje wskrzesić w Polakach chęć walki o niepodległość. Ludzie początkowo nie chcą się angażować, boją się prześladowań, konfiskaty majątku i zsyłek w głąb Rosji.
Prawdziwa historia o miłości, walce, nadziejach i sile kobiet na tle burzliwych losów historii okresu zaborów. Wielka epopeja losów Polek w czasach prześladowań, rozstań i patriotycznych ideałów.
* * *
18 LUTEGO
„Pudełko pełne starych spraw” – Anna Janiak
Prószyński Media
Powieść obyczajowa z odrobiną romantyzmu i szczyptą komedii.
Po serii prywatnych i zawodowych zawirowań Olga zaczyna mieć poczucie, że jej życie to pasmo porażek. Jest tuż przed czterdziestką, nie ma pracy, a zamiast nowego stanowiska dostaje… kontakt do tarocistki. Ta ocenia, że wszystkiemu winna jest rodzinna klątwa, i sugeruje wyjazd na Kaszuby. W starociach babci Olga znajduje tajemniczy stary klucz i dziwną notatkę, które zaprowadzą ją w okolice Kościerzyny, do pensjonatu jej przyjaciółki.
Tam na Olgę czekają zagadkowe wydarzenia, przemyślane intrygi, nowe znajomości i zaskakujące odkrycia, które pozwolą wyjaśnić rodzinne sekrety oraz pomogą zrozumieć, co w życiu jest naprawdę ważne.
* * *
19 LUTEGO
„Perseidy” – Ewa Przygryga
Wydawnictwo Literackie
Ta jedna noc może odmienić twoje życie. Albo brutalnie je zakończyć.
Ślady krwi znalezione na miejscu zbrodni dają Justynie nadzieję na to, że Milena, jej siostra, wciąż żyje. Ze strzępków koszmaru sprzed ponad dwudziestu lat Justyna układa coraz wyraźniejszy obraz.
Okazuje się, że w noc Perseidów, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, Milena wraz z grupą znajomych jedzie do odludnego neolitycznego obserwatorium, gdzie poddaje się tajemniczemu rytuałowi. Jednak nie wszyscy jego uczestnicy wyjdą z lasu żywi…
Justyna z uporem podąża za tajemnicami siostry, choć wie, że może to sprowadzić niebezpieczeństwo na jej rodzinę. Ważne tropy prowadzą do Obrzyc i owianego mroczną historią szpitala psychiatrycznego. Po otwarciu drzwi, za którymi niegdyś odbywały się masowe mordy, Justyna zdaje sobie sprawę, że pewne sekrety powinny pozostać zakopane żywcem. Na zawsze.
Ewa Przydryga po raz kolejny zapewnia lekturę pełną napięcia i dramatycznych zwrotów, pochłaniającą jak najczarniejsza noc.
* * *
25 LUTEGO
„Nie wolno mi kochać ciebie. Przewrotny los. Tom 1” – Anna Karpińska
Prószyński Media
Koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Znany pisarz Tadeusz Kornacki wynajmuje letnisko w podłódzkiej wsi, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody i letniej aury zamierza pisać książkę. Poznaje Zosię, osiemnastoletnią córkę gospodarzy. Oboje ulegają wzajemnej fascynacji. Jednak ich relacja nie ma prawa się dopełnić, choćby dlatego, że pisarz ma już żonę i syna. Los jest nieubłagany. Kornacki wkrótce porzuci swoją wakacyjną muzę, ale nie obejdzie się bez konsekwencji. Zosia urodzi córkę Helenę, która również zostanie pisarką.
Po dwudziestu siedmiu latach Helena przyprowadzi do matki ukochanego Janka, z którym planuje ślub, a wraz z nim jego rodziców… państwa Kornackich.
Zofia będzie musiała wyznać, że Helena jest córką pisarza i przyrodnią siostrą Janka.
Czy ta hiobowa wieść załamie młodych? Zwłaszcza że Helena spodziewa się dziecka.
Historia nie zakończy się na Zofii i Helenie. Ta druga urodzi Jankowi Danusię, która również będzie musiała zmierzyć się z brzemieniem rodzinnego fatum.
Trzy pokolenia kobiet, ale problem ten sam. Jak żyć, kiedy trzeba zrezygnować z miłości do ukochanego albo o nią zawalczyć?
* * *
26 LUTEGO
„Nieznajoma z portretu” – Camille De Perretti
Wydawnictwo Albatros
Nowość w uwielbianej przez czytelników serii butikowej, prezentującej wysmakowane literacko powieści w zachwycającej szacie graficznej. Powieść, którą zainspirowało prawdziwe dzieło sztuki oraz prawdziwe wydarzenia z nim związane.
Obraz Gustava Klimta z 1910 roku, skradziony w 1997 roku, pojawia się ponownie, cudownie odnaleziony, w roku 2019. Te trzy daty wyznaczają ramy czasowe epopei, która przenosi nas z Wiednia do Nowego Jorku i porywa w wir amerykańskiego snu.
„Płótno wibrowało pięknem. Zaparło jej dech w piersiach i zatonęła w nakrapianym zielenią błękicie oka. Czy to możliwe, by była aż tak podobna do nieznanej kobiety?”
W 1910 roku Gustav Klimt namalował portret pięknej, bardzo młodej kobiety, w ujęciu trzy czwarte, z rozpuszczonymi włosami, w dużym brązowym kapeluszu, z futrzaną etolą na szyi i gołymi ramionami. Powstały w Wiedniu „Portret damy” w roku 1916 został kupiony przez anonimowego kolekcjonera. Wyretuszowany przez mistrza rok później obraz, przedstawiający już zupełnie inną kobietę, skradziono tuż przed wernisażem w 1997 roku z galerii sztuki współczesnej w Piacenzy, gdzie odnalazł się niespodziewanie w 2019 roku, zwinięty w rulon i ukryty za metalowymi drzwiczkami ogrodowego schowka. Żaden ekspert, kurator sztuki ani policyjny śledczy nie wie, kim była młoda kobieta przedstawiona na obrazie ani jakie tajemnice spowijają burzliwą historię jej portretu.
Od ulic Wiednia w 1900 roku po Teksas w latach osiemdziesiątych, od Manhattanu z czasów kryzysu po współczesne Włochy – Camille de Peretti mocą swojej wyobraźni odtwarza losy tej sportretowanej damy i jej potomków i z każdą kolejną retrospekcją ujawnia nowe, niepokojące fakty. Mistrzowski fresk rozpięty na przestrzeni blisko stu lat, pełen rodzinnych sekretów, olśniewających sukcesów, udaremnionych romansów, zniknięć i głośnych tragedii.
Książka uhonorowana w 2024 roku Prix Maison de la Presse, Prix des Romancières, Prix Nice Baie des Anges, Prix de la Passion oraz Prix du Roman Marie Claire.
„Cisza i gniew” – Pierre Lemaitre
Wydawnictwo Albatros
Druga powieść z bestsellerowego cyklu Pierre’a Lemaitre’a „Lata chwały”, której bohaterami są rozrzuceni po świecie członkowie rodziny Pelletierów. sagi obejmującej trzydzieści lat z dziejów powojennej Francji i jej kolonii.
Rok 1952
Pelletierowie spotykają się w Libanie na dorocznej uroczystości upamiętniającej założenie fabryki mydła, stanowiącej podstawę egzystencji rodziny.
Po tragicznej śmierci najmłodszego syna Louisa i Angèle Pelletierów – Étienne’a, który zginął w tajemniczych okolicznościach w Indochinach – do Libanu przybywa pozostała trójka ich dzieci.
Rodzina wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią Étienne’a, ale pojawia się w niej nowa osoba – córeczka najstarszego z rodzeństwa, Jeana, tkwiącego w toksycznym małżeństwie i bezskutecznie walczącego ze swoimi morderczymi skłonnościami, ale odnoszącego sukcesy w branży tekstylnej.
François, który przeżywa burzliwy romans, nadal nie wybił się na wyżyny dziennikarstwa i tkwi w dziale kroniki miejskiej paryskiego „Journal du soir”, gdzie wciąż zajmuje się między innymi sprawą zabójstwa słynnej aktorki Mary Lampson, nie mając pojęcia, że morderca jest znacznie bliżej, niż François mógłby się spodziewać.
Tymczasem jego siostra, która zawodowo poszła w jego ślady, pnie się coraz wyżej na ścieżce kariery. Tylko dzięki niezwykłej determinacji, poruszając się w zdominowanym przez mężczyzn świecie, wyrabia sobie pozycję, która pozwala jej zajmować się poważnymi krajowymi sprawami.
No i oczywiście jest jeszcze kot Étienne’a, Josep, który cudem odnalazł się w Sajgonie i w swoim trzecim wcieleniu został paryżaninem.
Epicki i barwny obraz francuskiego życia, głównie Paryża w latach 50. XX wieku.
Napisana z dużym rozmachem saga rodzinna, powieść kryminalna i historyczna w jednym. Wielka polityka, miłość i zdrada, zemsta i zbrodnia. Narracja oscylująca między zjadliwą złośliwością wobec francuskiego społeczeństwa a spojrzeniem na nie z dobrotliwym przymrużeniem oka.
Aż trudno uwierzyć, że czytając o bardzo poważnych sprawach, można się tak świetnie bawić!
„Matilde. Niemra. Tom 1” – R.A. Olek
Wydawnictwo Książnica
Zaskakująca. Nieodkładalna. Niezapomniana.
Opowieść o miłości, przyjaźni i stracie w czasach, gdy zubożałe i upokorzone Niemcy wstawały z kolan, a pełni nadziei i pychy niemieccy chłopcy i dziewczęta wierzyli, że świat stoi przed nimi otworem… Tymczasem on runął, a pod gruzami legło całe ich dotychczasowe życie.
Krótko przed wybuchem II wojny światowej najlepsza partia w mieście – Matilde Berg, córka majętnego bankiera z Breslau – pragnie poślubić Hansa. Działacz Hitlerjugend, syn cukiernika z okrytej złą sławą dzielnicy, nie podoba się ojcu dziewczyny. Zakochani szukają więc pomocy u gestapowca Lischki, nie dostrzegając jego nieczystych intencji.
Wkrótce Hansa porywa wojenna zawierucha, a rodzice Matilde trafiają do obozu. Pozbawiona bliskich dziewczyna będzie musiała stawić czoła dorosłości i przetrwać koszmar oblężenia Festung Breslau.
Czy jej miłość do Hansa wytrzyma próbę czasu? Czy życie ma sens, kiedy tracisz wszystko, co kochasz? Kim jest Matilde Berg i kim się stanie, żeby przeżyć?
Po wielu latach inna Matylda zada te pytania pewnemu emerytowanemu milicjantowi. Razem odkryją historię tytułowej Niemry, nieodłącznie związaną z niemieckim Breslau i polskim Wrocławiem.
„Wyborny, niezwykle dojrzały debiut! Powieść, jaka nie zdarza się często. Nie można jej pominąć w swoich czytelniczych planach! Świetny styl i pasjonująca, nietuzinkowa fabuła, łącząca elementy kryminału, romansu i powieści historycznej. I ten wcale nie tak cichy bohater, którym autor uczynił niemieckie Breslau i polski Wrocław… Oto przepis na bestseller!”
Małgorzata Tinc, ladymargot.pl
„Oćma” – Hanna Szczukowska – Białys
Wydawnictwo: SQN
Oćma to ciemność.
Zamknij oczy, wytęż zmysły.
Wiem, że się boisz, lecz to minie.
Czasy współczesne, Żnin. Były dziennikarz przypadkiem jest świadkiem zbrodni, której nie potrafi nikomu udowodnić – nie ma ciała, nie ma dowodów. Młoda matka cierpi ze zmęczenia i bezgranicznego smutku. Nastoletnia dziewczyna podejmuje trudną decyzję, która nieodwracalnie odmieni jej życie.
W „Oćmie” poznasz różnych ludzi i różne historie, a kiedy odkryjesz, jak elementy tej układanki zaczynają do siebie pasować, poczujesz ciarki na plecach…
To nie tylko trzymający w napięciu thriller, ale też ekstremalnie poruszająca opowieść o samotności, ludzkich słabościach i walce o przetrwanie.
„Null” – Szczepan Twardoch
Wydawnictwo Marginesy
Nadziei nie ma.
Jest błoto, drony i betonowy strop piwnicy, jeśli masz dość szczęścia, i bunkier, który nazywasz blindażem, a zwykle jest marną jamą w ziemi. O co więc walczysz? Czy wierzysz jeszcze w sens tej walki?
Na pierwszej linii frontu – na „nullu” – w odciętym rzeką kawałku świata, którego nie można oddać, choć się go nie ocali, Koń i jego towarzysze wypatrują światła, wiedząc, że to, które nadejdzie, będzie raczej rozpalającą niebo eksplozją. Na nullu braterstwo i odwaga nabierają nowego znaczenia, racjonalność ustępuje intuicji, przesądom i wierze. Są ochotnicy i są mobiki, którzy nie chcą walczyć, jest miłość krótka jak życie na froncie i bywa też internet ze starlinka.
Koń to rozumie, chociaż żołnierzem jest od niedawna. Wszystko, w co dotąd wierzył i co kochał, umarło, zostawił więc za sobą zgliszcza dawnego życia w Polsce i wyjechał walczyć i szukać odkupienia – a może śmierci? Obumarły w środku poznaje Zuję, pierwszą, która nosi to imię. Zuja wyzwala w nim to, co uważał za dawno martwe. Przeszłość, o której Koń nie mówi i nie chce myśleć, ciągle powraca.
Jest też pies, którego nie uzdrowił mag z Tadżykistanu.
„Martwy pisarz” – Sulari Gentill
Wydawnictwo MOVA
Z przykrością informujemy, że Dan Mudroch niczego już nie napisze.
Dzisiejszej nocy uwielbiany przez czytelników autor zginął z rąk nieznanego sprawcy.
Czy policji uda się schwytać mordercę?
Theodosia Benton rezygnuje z kariery prawniczej i pojawia się w progu mieszkania swojego brata z dwiema walizkami i niedokończoną powieścią.
Dzięki znajomości z Danem Mudrochem, intrygującym autorem bestsellerów, przed Theo uchylają się drzwi sekretnego literackiego świata, do którego wstęp mają tylko nieliczni. Doświadczony pisarz poświęca jej czas i uwagę, a przyszła debiutantka postanawia powierzyć mu swój największy skarb: manuskrypt powieści, który –zainspirowana ich spotkaniami – wreszcie dokończyła.
Gdy niedługo później Mudroch zostaje brutalnie zamordowany, Theo stawia sobie jeden cel. Sprawiedliwości musi stać się zadość. Nieświadomie ściąga jednak na siebie niebezpieczeństwo, które zagraża również jej bratu.
Czy zapłacą najwyższą cenę za chęć odkrycia tożsamości mordercy?
„Lilka. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska we wspomnieniach i listach” – Mariola Pryzwan
Wydawnictwo MG
Była i jest zjawiskiem poetyckim. Najpopularniejszą polską poetką wszech czasów. Nazywana poetką miłości, polską Safoną lub Safo słowiańską. W jej twórczości miłość ma wiele twarzy.
Jaka była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w tomie wspomnień i listów Lilka zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan od lat zafascynowaną biografią i twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Poetka udręczona wojną, biedą, tęsknotą za bliskimi, a w końcu ciężką chorobą nowotworową zmarła w Manchesterze 9 lipca 1945 roku w wieku 54 lat.
„Ramienice” – Joanna Bagrij
Wydawnictwo MOVA
Pasjonujący kryminał o zawiłościach ludzkich losów i bezlitosnych sekretach ukrytych na dnie Jeziora Binowskiego.
Maj 2019 roku, Szczecin. Jędrzej Rogudzki zgłasza zaginięcie swojej żony Kaliny. Kobieta zniknęła bez śladu w dzień zaplanowanego wyjazdu do domku letniskowego. Zabrała torbę podróżną, laptop i telefon, i wszystko wskazuje na to, że nie chce być odnaleziona. A przynajmniej tak się wydaje na pierwszy rzut oka.
Kiedy młody sierżant Mikołaj Trecz zaczyna badać sprawę, na jaw wychodzą niepokojące fakty o małżeństwie Rogudzkich – zdrada, konflikty i skrywana przez Kalinę współpraca z osobami z półświatka. Do śledztwa dołącza doświadczona policjantka z archiwum X, aspirantka Lena Dobrowicz, która podejrzewa, że to zaginięcie może być powiązane z zagadkową sprawą sprzed lat. Gdy ciało Kaliny zostaje odnalezione w Puszczy Bukowej, trop prowadzi policjantów do przejrzystych wód Jeziora Binowskiego i tajemniczych ramienic. Aspirantka Dobrowicz wspólnie z sierżantem Treczem rozpoczynają wyścig z czasem, aby schwytać zabójcę, który zawsze zdaje się być o krok przed nimi.
„Patopaństwo. O tym, jak elity pustoszą nasz kraj” – Jan Śpiewak
Wydawnictwo W.A.B.
Najnowsza książka twórcy haseł „państwo z kartonu” i „patodeweloperka”.
Co jest nie tak z Polską? Jakie są źródła patologii życia publicznego? Takie pytania zadaje sobie wielu z nas, obserwując polską rzeczywistość. Jan Śpiewak zabiera nas w podróż po Patopaństwie. To opowieści o kraju, w którym feudalizm i dziki kapitalizm podają sobie ręce nad głowami obywateli. O januszexie, który przebrał się za europejskie państwo. O szlacheckim folwarku, który nigdy nie umarł, a w III RP wręcz się odrodził.
Dlaczego polskie osiedla mieszkaniowe przypominają chów klatkowy, zamiast być dobrymi miejscami do życia? Dlaczego pijemy więcej alkoholu niż w czasach PRL-u? Dlaczego pracujemy dłużej i w gorszych warunkach niż większość Europy? Czemu media tradycyjne i społecznościowe promują patologie? Dlaczego Polacy spłacają najdroższe kredyty hipoteczne w Unii? Dlaczego miliony Polaków nie mają dostępu do transportu publicznego? Czemu polskie instytucje przypominają folwarki? Dlaczego w polityce od 35 lat są te same twarze? Dziesiątki trudnych pytań, setki niewesołych odpowiedzi.
Autor przypomina, że państwo może zrobić dla obywateli wiele dobrego, jeśli tylko realizuje interesy wspólnoty, a nie najsilniejszych. Razem możemy niemal wszystko, osobno niewiele. Tymczasem – witajcie w Patopaństwie.
„Trzy życia Alix St. Pierre’ – Natasha Lester
Wydawnictwo Kobiece
Fascynująca opowieść o sierocie, która podczas II wojny światowej została szpieżką i ikoną mody w Paryżu.
Dorastała w otoczeniu hollywoodzkiego przepychu, ale jako sierota nigdy tak naprawdę nie czuła się częścią tego świata. W 1943 roku po przeprowadzeniu kilku udanych kampanii reklamowych w Nowym Jorku czarodziejka PR-u, Alix St Pierre, zwraca na siebie uwagę rządu USA i zostaje zwerbowana do raczkującej organizacji wywiadowczej. Zaciągnięta jako szpieżka, Alix zostaje wysłana do Europy, gdzie ma zbliżyć się do nazisty, który może chcieć pomóc siłom aliantów. Ale istnieje również ryzyko, że może być podwójnym agentem.
Wkrótce Alix znajduje się o krok od czegoś bardzo dużego. Ale jak bardzo może ufać swojemu niemieckiemu informatorowi…?
W 1946 roku, po wojnie Alix przenosi się do Paryża, aby kierować Działem Prasowym dla nieznanego jeszcze domu mody Christiana Diora. W olśniewających korytarzach francuskiego przepychu może niemal zapomnieć o wszystkim, co straciła i o niebezpiecznym sekrecie, który ukrywa. Kiedy jednak postać z wojny pojawia się ponownie w jej życiu i grozi, że zniszczy jej przyszłość, Alix zdaje sobie sprawę, że tylko ona może naprawić wyrządzone zło i wymierzyć sprawiedliwość.
„Biblia jadowitego drzewa” – Barbara Kingsolver
Wydawnictwo Albatros
Książka laureatki Pulitzera i podwójnej zdobywczyni nagrody Women’s Prize for Fiction (za powieści „Odyseja” i „Demon Copperhead”) oraz finalistki Orange Prize.
Bestseller opowiadający o rodzinie misjonarzy, którzy w 1959 roku przeprowadzają się z amerykańskiego stanu Georgia do wioski Kilanga w Kongo Belgijskim, niedaleko rzeki Kwilu.
Akcja powieści rozgrywa się na tle jednej z najbardziej dramatycznych historii politycznych XX wieku: walki Konga o niepodległość, zabójstwa pierwszego wybranego premiera, zamachu stanu CIA w celu wyznaczenia jego następcy oraz knowań światowych potęg, które podstępnie okradają raczkujący afrykański naród z jego autonomii.
Historia opowiadana jest przez żonę i cztery córki Nathana Price’a, fanatycznego kaznodziei, który przenosi rodzinę i misję do Konga, w samo centrum burzliwych przemian. Zabierają ze sobą to, czego ich zdaniem będą potrzebować w nowym domu, ale wkrótce okazuje się, że wszystko – od nasion ogrodowych po Pismo Święte – ulega na afrykańskiej ziemi katastrofalnej transformacji…
Splatające się w tej książce opowieści narratorek stają się fascynującą eksploracją wyborów moralnych i ceny, jaką się za nie płaci, doznanych strat i wyrządzonych krzywd.
Wydana ćwierć wieku temu powieść, sprzedana w ponad 4 milionach egzemplarzy, ugruntowała pozycję Barbary Kingsolver jako jednej z najbardziej inteligentnych i odważnych współczesnych pisarek. Biblia jadowitego drzewa, która może śmiało konkurować z klasycznymi już dziełami literatury postkolonialnej, jest pełną napięcia epopeją o tragicznym upadku pewnej rodziny i jej niezwykłym odrodzeniu, które dokonuje się na przestrzeni trzech dekad w Afryce.
„Nawet diabeł go nie chce” – Graham Masterton
Wydawnictwo Albatros
TEJ KOBIETY NIE DA SIĘ POWSTRZYMAĆ. KATIE MAGUIRE POWRACA!
W Cork dochodzi do serii zamachów bombowych, które wywołują chaos w mieście i budzą strach mieszkańców. Nikt nie wie, kto jest za nie odpowiedzialny i jaki jest motyw sprawców.
MORDERCZA KRUCJATA
Eksplozja budynku w śródmieściu Cork budzi grozę wśród miejscowej społeczności. W wybuchu giną dwie osoby i choć początkowo uważa się, że ich śmierć jest tragicznym skutkiem wycieku gazu – przeszłość ofiar sugeruje coś innego.
TERROR Z PRZESZŁOŚCI
Cel ataków wydaje się jasny: Dripsey Dozen, grupa stworzona przez potomków pięciu lokalnych bojowników IRA, którzy zostali straceni za swoje zbrodnie w 1921 roku.
POLICYJNY SPISEK
Chociaż jednak ocalałych członków grupy umieszczono w bezpiecznych i ściśle tajnych kryjówkach, zamachy nie ustają. Najwyraźniej któryś z funkcjonariuszy z posterunku na Anglesea Street jest kretem i dostarcza poufnych informacji terroryście.
Zawieszona w czynnościach detektyw Katie Maguire ma szansę wrócić do służby – i powstrzymać szalonego sprawcę przed całkowitym zniszczeniem Cork…
Dwunasta część cyklu kryminalnego z detektyw Katie Maguire.
„Dziewczyna z wymiany” – Belle Lamarr
Wydawnictwo Albatros
Długie blond włosy. Błyszczące ciemne oczy. Idealne perłowobiałe zęby.
Zjawiła się w twoim domu. Ale czy na pewno wiesz dlaczego?
Nigdy wcześniej jej nie spotkałam, ale od razu wiem, że to właśnie ona, gdy tylko dostrzegam ją w tłumie na lotnisku. Ponieważ nasz nowy gość jest wierną kopią córki, którą niedawno straciliśmy. I właśnie dlatego ją wybrałam.
W chwili, gdy Tanya wchodzi do naszego domu, czuję, jakby moje dziecko wróciło do życia. Studentka z wymiany, z długimi blond włosami i smukłą sylwetką, tak bardzo przypomina Anabel, że czasami mogę niemal udawać, że córka nie zginęła w tamtym tragicznym wypadku.
Tanya jest naprawdę idealnym gościem – miła, uprzejma i zawsze chętna do pomocy w kuchni. Nareszcie ktoś komplementuje mój piękny dom i cieszy się domowymi obiadami, które przyrządzam. A kiedy zadaje pytania o moje życie, czuję, że wreszcie znalazłam kogoś, komu mogę się zwierzyć.
Moja młodsza nastoletnia córka, Paige, nie jest zadowolona z obecności gościni. Uważa, że to dziwne, że Tanya wygląda jak Anabel i nie cierpi, gdy nosi stare ubrania jej siostry. No ale relacje pomiędzy Paige i Anabel zawsze były napięte… A ja jestem pewna, że pojawienie się innej nastolatki w tym domu pomoże uzdrowić naszą rodzinę.
Teraz Paige nalega, żebym sprawdziła akta Tanyi. Jest przekonana, że dziewczyna nie jest tym, za kogo się podaje. Już dawno temu nauczyłam się, że czasami lepiej nie zadawać pytań, na które nie chce się znać odpowiedzi. Zdecydowanie nie chcę, żeby Paige ciągnęła ten wątek… ponieważ sama nabieram podejrzeń, że Tanya może jednak mieć jakiś sekret. Ale jestem pewna, że to drobiazg w porównaniu z tym, którego sama strzegę…
Intrygujący thriller psychologiczny z niemożliwym do przewidzenia twistem.
Powieść idealna dla wielbicieli prozy B.A. Paris, Jenny Blackhurst, Pauli Hawkins i Colleen Hoover.
Nelle Lamarr to pseudonim bestsellerowej autorki romansów, Nelle L’Amour, która była współtwórczynią i współproducentką popularnego serialu dla młodzieży z lat 90., „Power Rangers”.
„Pięć odcieni miłości” – Karolina Wilczyńska
Czwarta Strona
Pięć kobiet, jeden dom i weekend, który wszystko zmieni.
Jagoda, 43-letnia programistka, postanowiła wywrócić swoje życie do góry nogami, dlatego kupiła dom na wsi. Dwa tygodnie przed walentynkami jeszcze bardziej doskwiera jej samotność, ma dość czekania na wiadomość, która nie nadchodzi, więc na facebookowej grupie „Kobiece pogaduchy” zamieszcza nietypowe ogłoszenie. Zaprasza do siebie na weekend kobiety, które chcą uciec od sercowych problemów i wszechobecnego walentynkowego szaleństwa.
W jej domu pojawiają się: Mirella, Hanna, Elwira i Wiktoria. Cztery zupełnie różne kobiety z całkowicie odmiennych światów. Między nimi wyczuwalny jest dystans, ale splot kilku nieprzewidzianych okoliczności sprawia, że są na siebie skazane. Kolejne wspólnie spędzone godziny doprowadzają do tego, że mury niechęci zaczynają pękać, a każda z kobiet wyjawia, z jakim bagażem przyjechała. Dzieli je niemal wszystko, ale łączy jedno – doświadczenie miłości, która potrafi przybierać różne oblicza.
Jaki sekret skrywa każda z kobiet? Jak potoczą się ich losy i co wyniknie z tego niecodziennego spotkania?
Poznaj wyjątkowe kobiety, które mimo przeciwności losu i trudnych doświadczeń znajdują siłę, by walczyć o siebie i własne szczęście.
„Intermezzo” – Sally Rooney
Wydawnictwo W.A.B.
Autorka bestsellerowych „Normalnych ludzi” przedstawia niezwykle poruszającą opowieść o żałobie, miłości i rodzinie.
Peter i Ivan Koubekowie są braćmi, ale poza tym faktem łączy ich niewiele.
Peter jest trzydziestokilkuletnim prawnikiem z Dublina – przebojowym, kompetentnym i pozornie niezwyciężonym. Jednak po śmierci ojca nie może zasnąć bez leków i z trudem podtrzymuje relacje z dwiema bardzo różnymi kobietami: Sylvią, swoją niegasnącą pierwszą miłością, i Naomi, studentką, dla której życie to jeden wielki żart. Ivan z kolei to dwudziestodwuletni mistrz szachowy. Zawsze uważał siebie za towarzysko nieporadnego samotnika, przeciwieństwo wyrobionego starszego brata. Teraz, w pierwszych tygodniach żałoby, poznaje Margaret, starszą od siebie kobietę po przejściach, i ich losy szybko i intensywnie się splatają.
Dla dwóch pogrążonych w żałobie braci i ludzi, których kochają, nadchodzi nowe interludium – czas pożądania, rozpaczy i nowych możliwości – szansa, by się przekonać, ile jest w stanie pomieścić jedno życie, nie rozpadając się na kawałki.
„Stolik dla dwojga” – Amor Towles
Znak Literanova
Nowa książka autora bestsellerowego „Dżentelmena w moskwie”.
Znudzony fałszerz, zuchwały koneser sztuki, kobieta próbująca odkryć sekret ojczyma i Evelyn, bohaterka „Dobrego wychowania”, która powraca, by dokończyć swoją historię. Co się stanie, gdy jedno z nich nie wysiądzie z pociągu, czyjś lot do domu zostanie odwołany, a ktoś inny otrzyma propozycję nie do odrzucenia?
Jakie będą konsekwencje podjętych pochopnie, błahych decyzji?
Nikt tak wnikliwie i subtelnie jak Towles nie portretuje relacji międzyludzkich i nie opowiada o nich z właściwymi dla siebie humorem i elegancją. Autor mistrzowsko przedstawia nasze słabostki i wątpliwe motywacje, dla każdego – dość przewrotnie – szukając pozytywnego zakończenia.
Literackie pudełko czekoladek wypełnione najlepszymi opowieściami.
„Żyj i pozwól umrzeć” – Ian Fleming
Skarpa Warszawska
Legendarny Agent 007 staje do walki z niezwykłym przeciwnikiem.
Niewiele rzeczy jest w stanie przerazić Jamesa Bonda, trudno jednak zachować zimną krew w obecności Pana Dużego, bezwględnego gangstera z Harlemu. Szef potężnego przestępczego syndykatu wzbudza w podwładnych strach dzięki haitańskiej magii, a do tego jest jednym z głównych agentów Smierszu w Stanach Zjednoczonych.
Pan Duży przerzuca znaczne ilości zrabowanego przez piratów złota z niewielkiej wyspy u wybrzeży Jamajki do Nowego Jorku, a zyski z tej operacji trafiają do Moskwy. Z pomocą tajemniczej kreolskiej wróżki, pięknej Solitaire, oraz starego znajomego z CIA, Felixa Leitera, agent 007 musi odkryć kryjówkę groźnego przestępcy, udaremnić jego plany i przejąć skarb piratów w imieniu władz Wielkiej Brytanii.
„Ksiegarz z Kabulu” – Åsne Seierstad
Wydawnictwo W.A.B.
Książka, która wzbudziła niezwykłe uznanie na całym świecie i stała się międzynarodowym bestsellerem.
„Księgarz z Kabulu” to hipnotyzujący portret dumnego człowieka, który przez trzy dekady i kolejne represyjne reżimy bohatersko stawiał czoła prześladowaniom, aby dostarczać książki mieszkańcom Kabulu.
Rok 2001. Wkrótce po upadku reżimu talibów do Afganistanu docierają setki dziennikarzy, wśród nich Åsne Seierstad. W zrujnowanym Kabulu poznaje właściciela księgarni – afgańskiego patriotę, erudytę, a przy tym fascynującego mężczyznę. Reporterka jest zauroczona barwnymi opowieściami o prywatnej wojnie, którą księgarz toczył w obronie rodzimej sztuki i literatury, w czasach gdy wokół coraz śmielej poczynali sobie radykałowie: komuniści, talibowie i mudżahedini. Tym większy szok stanowi dla niej poznanie domu Afgańczyka i reguł, którym podlegają wszyscy członkowie rodziny. Dociera do niej, że ma przed sobą rzeczywistość, której nie sposób oceniać według kryteriów zachodniego świata.
„Onyx Storm. Onyksowa burza. Empireum. Tom 3” – Rebecca Yarros
Wydawnictwo Filia
Po spędzeniu niemal osiemnastu miesięcy w Uczelni Wojskowej Basgiath Violet Sorrengail wie, że nie ma już czasu na naukę. Nie ma już czasu na niepewność. Ponieważ bitwa zaczęła się na dobre, a wraz z wrogami nadchodzącymi z zewnątrz, jak i tymi kryjącymi się w ich szeregach, nie wiadomo już komu ufać.
Teraz Violet musi wybrać się za upadające aretiańskie osłony, aby znaleźć sprzymierzeńców na obcych ziemiach, którzy będą gotowi stanąć do walki razem z Navarrą. Podróż ta podda próbie jej inteligencję, szczęście i siłę, ale ona zrobi wszystko, żeby uratować ukochanych – swoje smoki, rodzinę, dom oraz jego.
Nawet jeśli oznacza to trzymanie tajemnicy tak wielkiej, że mogłaby wszystko zniszczyć. Potrzebują armii. Potrzebują mocy. Potrzebują magii. I potrzebują jednej rzeczy, którą tylko Violet może odnaleźć – prawdy.
Jednak burza nadchodzi… I nie wszyscy przetrwają jej gniew.
„Jak być renesansową kobietą” – Jill Burke
Znak Koncept
Co opowiedziałyby nam o swoich czasach kobiety z obrazów Botticellego, Michała Anioła i Tycjana?
Czym Lukrecja Borgia wymawiała się od nudnych przyjęć i do czego Katarzyna Sforza używała kremów z rtęcią?
Jill Burke, zafascynowana poradnikiem modowym wydanym w Wenecji w 1562 roku, wyruszyła śladami renesansowego „przemysłu beauty” – od tętniących życiem targowisk do pałaców elit, gdzie uroda była potężną bronią i mogła decydować o losach królestw. Autorka odkrywa też historie kurtyzan, artystek i pisarek, dla których dbanie o ciało było przestrzenią eksperymentów, wolnej ekspresji i buntu.
XVI-wieczne przepisy na upiększające mikstury, destylaty i ziołowe ekstrakty świadczą o imponującej wiedzy ówczesnych chemiczek i botaniczek – wykorzystywanej również do tworzenia receptur kosmetyków, które niosły śmierć…
Kanony piękna, sztuka i władza – z tej intrygującej mieszanki powstała pełna kontrastów opowieść o renesansowych kobietach, ich urodzie, sile i kreatywności.
„W imię matki i córki” – Brygida Helbig, Justina Helbig
Wydawnictwo W.A.B.
Siedem lat mieszkała za granicą. Chciała być daleko stąd. Myślałam, że tam zostanie. A ona któregoś dnia wróciła i stanęła w progu naszego berlińskiego mieszkania. Nagle musiałam oddać córce trochę przestrzeni, a tak naprawdę chciałam być tu sama, by pracować, pisać i czytać, przerzucać tony papieru, bo do tego się kształciłam, doktoryzowałam i habilitowałam. Tak, jestem doktorem – ale ani od duszy, ani od ciała, tylko od papieru i słów”.
Słowa bywają różne, pełne miłości lub bólu, pełne ukrytych historii. Bo matka i córka mają sporo do przepracowania. Wspierają się, ale też ścierają. Bywa, że mają dość – siebie i wszystkiego wokół. A w końcu i tak szukają opasłego Gombrowicza, żeby ustawić na nim laptop i obejrzeć odcinek „Emily w Paryżu”. Bo wiedzą, że dadzą radę, że wyjdą z kryzysu mocniejsze i wszystko będzie dobrze.
„Pomoc domowa. Z ukrycia” – Freida McFadden
Czwarta Strona Kryminału
NOWY DOM. STARE TAJEMNICE.
Millie przez lata zajmowała się posiadłościami innych ludzi, marząc o własnym miejscu na ziemi. Teraz, wraz z rodziną, wprowadza się do swojego wyśnionego domu.
Na ulicy wita ich tajemnicza pani Lowell. Kiedy przyjmują jej zaproszenie na kolację, drzwi otwiera pomoc domowa o zimnym spojrzeniu, które przyprawia Millie o dreszcze.
Z każdym dniem niepokój narasta – ktoś zdaje się obserwować ich dom, a mąż coraz częściej wychodzi późno w nocy, nie zdradzając, dokąd się udaje. Kiedy sąsiadka z naprzeciwka przestrzega, by mieć się na baczności, Millie zaczyna rozumieć, że pod idealną fasadą tej ulicy kryją się zatrważające tajemnice jej mieszkańców.
Była pomoc domowa myślała, że jej najmroczniejsze sekrety stanowią już przeszłość. Tak samo jak wszelkie groźne miejsca.
Ale może ta spokojna podmiejska ulica jest najbardziej niebezpieczna?
* * *
Blog LADYMARGOT.PL po raz piąty z rzędu znalazł się w corocznym rankingu 100 NAJPOPULARNIEJSZYCH POLSKICH BLOGÓW, publikowanym przez SEE BLOGGERS

Tyle pyszności w tak krótkim lutym? Może w ferie nadrobię zaległości. A później będę rozkoszować się nowościami które sobie upatrzyłam.
Dzięki za polecajkę.
Ależ tego duuużo! Oczywiście jest kilka tytułów, które mnie już na pierwszy rzut oka zaciekawiły, a pewnie będę dopisywać do listy kolejne na bieżąco 😉 Dziękujemy za taki doskonały przegląd lutowych perełek!
Tak duży wybór, że nie wiadomo na co się zdecydować, a widać jest kilka perełek 🥰
Droga Lady Margot, ależ zestawienie! Dziękuję za taką dawkę literackich premier! Jest w czym wybierać, każdy znajdzie coś dla siebie. Zatrzymałam sie na dłużej przy niektórych tytułach: Gdynia, Ogród nad brzegiem morza, Warszawski niebotyk, Nieznajoma z portretu, Cisza i Gniew, Lilka, Stolik dla dwojga czy Księgarz z Kabulu…zapisałam w notesie. Pozostaje czekać na premierę i oddać się lekturze z nieskrywaną przyjemnością.
O rety ! Ilość ogromną ale to wspaniale będzie w czym wybierać:) kilka książek mam już upatrzonych 🙂
O matko ile tego🙆♀️. A czasu tak mało na to wszystko. Ale cieszę się jak dziecko na nowości, zwłaszcza na kryminały i thrillery.
„Pomoc domowa. Z ukycia.” Biorę w ciemno. Uwielbiam książki tej autorki.
Gry zstępne mnie zaintrygowały.
Żądło, Milczące dziewczyny, Ogród na brzegiem morza, Ty ja ona i Dziewczyna z wymiany też zapowiadają się nieźle. Warszawski niebotyk, ma piękną okładkę ❤️
Tak wyglądają moje wstępne plany, które zapewne zmienią się w najbliższym czasie po Twoich recenzjach 🙂
O wow, taki krótki miesiąc a tyle nowości:) dziękuję za to zestawienie na pewno kilka wybiorę 🙂
Luty obfituje w wiele bardzo ciekawych propozycji. Naprawdę jest w czym wybierać 😊 ,,Nieznajoma z portretu” i ,,Wrzenie” to moje MUST-HAVE 🫠🫶
Niesamowite zestawienie. Całe mnóstwo ciekawych książek. Ogrom pracy. Dziękuję 🌷
Wiadomo, że wszystkim nie sposób przeczytać, ale wyłuskałam dla siebie kilka perełek spośród Twoich polecajek 😊
Zainteresowana jestem zwłaszcza Nieznajoma z portretu🙂 i Trzy życia…
Cóż poradzę że thrillery i kryminały to nie moja bajka 😁
Chciałabym przeczytać wszystkie już 🫣 luty zapowiada się bardzo dobrze książkowo 😊
O MAMO! Zapisałam sobie aż 7 tytułów… Największe zaskoczenie? „Oćma” – a konkretnie miejsce akcji. Żnin mam pod nosem, więc mam nadzieję, że po przeczytaniu tej książki nie będę bała się do niego jeździć 🙂 Doczytałam, że autorka jest bydgoszczanką, więc miło, że wybrała lokalne miejsce. „Gry zstępne” koniecznie kupię dla teściowej! Uwielbia takie tematy. Sama oczywiście też przeczytam. Oby tylko wystarczyło mi czasu na wszystkie pozycje.
A ja nadal w tego totka nie wygrałam 🙁
Ale mam w pobliżu mega fajną bibliotekę, która nadąża za nowościami. Dzisiaj oddałam jedną książkę, wyszłam z pięcioma, gdzie w domu mam 8 do przeczytania, ale jak zobaczyłam, że są dostępne książki, które wcześniej widziałam polecane u Ciebie, to nie mogłam się oprzeć 😃
No i jak zwykle na brak nowości nie można narzekać 😉 Wygląda na to, że dla mnie tegoroczny luty jest kobietą, bo głównie czekam na książki Pań: Izabeli Janiszewskiej, Aleksandry Śmigielskiej, Moniki Raspen (właśnie czytam Jej książkę o Czartoryskiej), Małgorzaty Łatki, Alice Slater, Ewy Przygrygi i Freidy McFadden. Rodzynkiem w tym gronie jest Marek Stelar i wyczekiwana przeze mnie trzecia część serii czyli „Kątnik” . To będzie udany czytelniczo miesiąc 🙂
Dziękuję za Twoje polecajki….Szczęśliwie mamy podobny gust czytelniczy także 9 na 10 książek to strzał w dziesiątkę.
Totalnie urzekla mnie okładka Ogród nad brzegiem morza. Chyba muszę ją kupić 😉😉
Uwielbiam twoje polecajki.
Mnóstwo tych nowości. Koniecznie muszę przeczytać nowości od Magdaleny Witkiewicz.
I jeszcze Yarros – fantastyczna jest ta seria.
No i ten ,,Kątnik„ Stelmara.
Tyle cudownych książek ❤️ tylko kiedy je wszystkie przeczytać? 🙈
No i oczywiście jeszcze Janiszewska. Oj jej książki wciągam 😊😊😊
Zaczytany ten luty 🙂 Ciekawią mnie Perseidy, Calllas, reportaż o Gdyni i może w końcu Promyczek? Nigdy nie czytałam tej książki. Świetne zestawienie:)
,,Wrzenie,, rozłożyła mnie na łopatki . Co tam się działo? To oczekiwanie i co dalej i co dalej.Mało kto potrafi tak zaskakiwać jak Izabela Janiszewska.
,,Promyczek,, czytałam już jakiś czas temu , ta i ,,Tysiąc pocałunków,, wycisnęły ze mnie łzy.