„Cisza i gniew” – Pierre Lemaitre
„Cisza i gniew”
Autor: Pierre Lemaitre
Tytuł oryginalny: Le Silence et la Colère
Cykl: Lata chwały (tom 2)
Gatunek: powieść obyczajowa/historyczna
Wydawnictwo: Albatros
Okładka: zintegrowana
Liczba stron: 576
PREMIERA: 26.02.2025 r.
Ocena: 9/10
Ubóstwiam, absolutnie ubóstwiam literaturę francuską.
To kwestia nie tylko mojej miłości do Francji, jej kultury, ale przede wszystkim fakt, iż w twórczości znad Sekwany odnajduję wszystko, co w książkach kocham najmocniej: piękny język literacki, doskonały w swojej formie, co od wieków w języku Moliera jest szczególnie cenione.
Co ciekawe i bardzo mi bliskie, często najwybitniejsze dzieła literatury francuskiej są książkami kameralnymi. Daleko im do rozbuchanej formy. To małe książeczki o wielkiej treści.
I choć to charakterystyczna cecha wspomnianej twórczości, powieści, którą dziś przedstawię, daleko jest do dzieła kameralnego. Nie zmienia to faktu, że jest to pozycja doskonała, co zwiastować powinno już samo nazwisko jej autora, czyli wielokrotnie nagradzanego Pierre’a Lemaitre.
A mowa o drugim tomie jego przepięknego cyklu „Lata chwały”, przedstawiającego trzydzieści lat historii powojennej Francji i jej kolonii.
To nie tylko piekielnie interesująca powieść pod względem fabularnym, ale także wybitnie dobrze poprowadzona i przepięknie napisana.
Będziecie zachwyceni, nawet jeśli historia Francji nie leży w centrum Waszych zainteresowań.
Zaufajcie mi.
A dlaczego jestem tak bronię mojej teorii?
Przeczytajcie.
* * *
POSTACI
Głównymi bohaterami są członkowie rodziny Pelletrier, mydlanych potentatów, których los zaprowadził w najdalsze zakątki świata.
FABUŁA
Druga powieść z bestsellerowego cyklu Pierre’a Lemaitre’a „Lata chwały”, której bohaterami są rozrzuceni po świecie członkowie rodziny Pelletierów. Sagi obejmującej trzydzieści lat z dziejów powojennej Francji i jej kolonii.
Rok 1952
Pelletierowie spotykają się w Libanie na dorocznej uroczystości upamiętniającej założenie fabryki mydła, stanowiącej podstawę egzystencji rodziny.
Po tragicznej śmierci najmłodszego syna Louisa i Angèle Pelletierów – Étienne’a, który zginął w tajemniczych okolicznościach w Indochinach – do Libanu przybywa pozostała trójka ich dzieci.
Rodzina wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią Étienne’a, ale pojawia się w niej nowa osoba – córeczka najstarszego z rodzeństwa, Jeana, tkwiącego w toksycznym małżeństwie i bezskutecznie walczącego ze swoimi morderczymi skłonnościami, ale odnoszącego sukcesy w branży tekstylnej.
François, który przeżywa burzliwy romans, nadal nie wybił się na wyżyny dziennikarstwa i tkwi w dziale kroniki miejskiej paryskiego „Journal du soir”, gdzie wciąż zajmuje się między innymi sprawą zabójstwa słynnej aktorki Mary Lampson, nie mając pojęcia, że morderca jest znacznie bliżej, niż François mógłby się spodziewać.
Tymczasem jego siostra, która zawodowo poszła w jego ślady, pnie się coraz wyżej na ścieżce kariery. Tylko dzięki niezwykłej determinacji, poruszając się w zdominowanym przez mężczyzn świecie, wyrabia sobie pozycję, która pozwala jej zajmować się poważnymi krajowymi sprawami.
No i oczywiście jest jeszcze kot Étienne’a, Josep, który cudem odnalazł się w Sajgonie i w swoim trzecim wcieleniu został paryżaninem.
(opis wydawcy)
DLA KOGO
Niewielu pisarzy jest w stanie sprawić, bym współczuła seryjnemu mordercy.
Pierrowi Lemaitre się udało…
Jeśli więc cenicie autorów, którzy odkryją w Was pokłady emocji, o które nigdy byście się nie podejrzewali – przeczytajcie „Ciszę i gniew”.
Jeśli kochacie spektakularne sagi rodzinne – przeczytajcie „Ciszę i gniew”.
Jeżeli brakuje Wam historii tak zajmującej, tak znakomicie napisanej, że porzucicie dla niej absolutnie wszystko, czym się zajmowaliście przed jej lekturą – przeczytajcie „Ciszę i gniew”.
PODSUMOWANIE
Genialny patronat medialny Lady Margot!
Jaki kraj skradł Wasze serce?
Zaznaczam, że Polska jak najbardziej wchodzi w grę! Od kilku lat jestem zmuszona podróżować wyłącznie po naszym kraju i wiecie co? Dobrze się stało! Polska jest absolutnie przepiękna. Nie miałam świadomości, jak bardzo.
Jeśli zaś chodzi o inny kraj, to moją wielką miłością jest Francja. Poświęciłam jej pracę licencjacką i magisterską. Totalnie mnie podbiła i wielokrotnie do niej wracałam. Bardzo za nią tęsknię. Mija 5 lat, odkąd odwiedziłam ją po raz ostatni.
No dobrze, moje serce skradła Francja, to już wiemy, ale skradł je także Pierre Lemaitre, bestsellerowy francuski pisarz, zdobywca prestiżowej Nagrody Goncourtów, którego twórczość poznałam lata temu, za sprawą jego przebojowej kryminalnej serii z komisarzem paryskiej policji, Camille’em Verhoevenem.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałam się, że autor popełnił cykl powieści obyczajowych, będących swoistego rodzaju mieszanką (doprawdy wybuchową) sagi rodzinnej, kryminału i powieści historycznej, napisanych z rozmachem, ale bez nadęcia, z przymrużeniem oka i sporą dozą autoironii, bowiem sam przecież jest Francuzem. Z Francuzów może żartować tylko Francuz, pamiętajcie o tym! W przeciwnym razie, jest to grzech niewybaczalny.
Wracając jednak do „Ciszy i gniewu”, ponieważ o tej książce mowa.
To drugi tom bestsellerowego cyklu „Lata chwały”, który skupia się na powojennej historii Francji – dokładnie na okresie trzydziestu lat, od 1945 roku począwszy. Zaś trzonem fabuły jest dynastia Pelletierów, „mydlanych” potentatów. O ile w pierwszym tomie („Wielki świat”) akcja rozpoczyna się tuż po wojnie, w roku 1945, o tyle w tomie drugim, a więc w „Ciszy i gniewie”, poznajemy dalsze losy familii Pelletier już w roku 1952.
Nie będę Wam zdradzała szczegółów fabuły, ponieważ już sam jej opis na okładce jest jednym wielkim spojlerem, napiszę jednak pokrótce, że w drugim tomie towarzyszymy dorosłym dzieciom Jeana Pellertiera, twórcy rodzinnego interesu, którzy to spotykają się w Bejrucie (tu mieści się rodzinna fabryka), do którego docierają z najdalszych zakątków globu, by wziąć udział w corocznej, tradycyjnej już uroczystości, mającej na celu upamiętnienie powstania wytwórni.
Każdy z członków rodziny ukrywa sekret, spotkanie więc staje się teatrem dla obłudy, fałszu i hipokryzji, zaś głównymi bohaterami przedstawienia – toksyczne relacje, romans, a nawet… zbrodnia.
Całkiem miła rodzinka, prawda?
Zarówno „Wielki świat”, jak i omawiany dziś drugi tom cyklu, czyli „Cisza i gniew”, to brawurowa lekcja historii, ale przede wszystkim pasjonująca i do cna angażująca saga rodzinna z mocnym kryminalnym akcentem. Do tego wszystkiego dochodzi doskonałe poczucie humoru autora, wirtuozeria pióra i, proszę państwa, otrzymujemy wyborną lekturę, jakich mało!
Jestem podbita i zauroczona.
Moja frankofilska dusza została dopieszczona w każdym calu. Ogromnym przywilejem jest dla mnie możliwość podpisania się pod powieścią mistrza francuskiej prozy.
Ubóstwiam! Wielbię!
Czytajcie!
***
Powieść „Cisza i gniew”, w promocyjnej cenie kupicie TUTAJ.
Recenzja powstała w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Albatros.
Blog LADYMARGOT.PL po raz piąty z rzędu znalazł się w corocznym rankingu 100 NAJPOPULARNIEJSZYCH POLSKICH BLOGÓW, publikowanym przez SEE BLOGGERS

Przepiękny wpis na temat tej książki. Jestem już totalnie na TAK dla tej powieści. Francja od lat mnie interesuje. Książka wpisana na moją listę TBR.
Książka do przeczytania! Koniecznie!
Umiesz zachęcić do lektury, ja już jestem kupiona 😉
Zapisuję na swojej liście do przeczytania❤️
Nigdy nie czytałam literatury francuskiej. Chyba trzeba spróbować 😍