Processed with VSCO with al3 preset

113. „SEKRET TATIANY” – Gill Paul

 

Ocena: 7/10
Gatunek: powieść historyczna
Autor: Gill Paul
Tytuł: Sekret Tatiany
Tytuł oryginalny: The Secret Wife
Wydawnictwo: MANDO
Okładka: miękka (dwie wersje do wyboru)
Liczba stron: 416
Cena rynkowa: 39,90 zł

PREMIERA: 3 października 2018 r.

 

 

Chyba tylko ja jedna wiem, jak bardzo kocham powieści historyczne. Być może moja „stara” dusza odnajduje w nich miejsce dla siebie, koi tęsknotę za tym, co przeminęło. Nie wiem. Fakt jest jednak następujący: kiedy w moje ręce trafia pozycja z tego gatunku, wszystkie inne przestają się liczyć. Możecie więc domyślać się, że po przeczytaniu w opisie na okładce, iż jedną z głównych bohaterek powieści jest Wielka księżna Tatiana z rodu Romanowów, na dodatek zakochana w oficerze kawalerii (uwaga: obie postaci są autentyczne!), musiałam szybko zaparzyć sobie melisę, by uspokoić kołatanie serca 🙂 A następnie zabrać się czym prędzej za lekturę.

 

***

 

POSTACI

Wielka księżna Tatiana Romanowa – druga w kolejności córka carskiej rodziny Romanowów, uznana za „tę najpiękniejszą”.

Dymitr Malama – oficer kawalerii, którym, po tym jak został ranny, opiekowała się w szpitalu Tatiana.

Kitty Fisher – młoda Brytyjka, która zdradzona przez męża, ucieka do odziedziczonego po pradziadku domku nad jeziorem Akanabee. To w nim poznaje swoją historię.

 

FABUŁA

Czasy współczesne. Kitty oszukana przez ukochanego męża, wyjeżdża do starego domku  w amerykańskiej głuszy, który niespodziewanie odziedzicza po swoim pradziadku. Dom nad jeziorem Akanabee kryje w sobie tajemnice byłego właściciela, na trop których wpada dziewczyna po tym, jak niespodziewanie znajduje przepiękny, wysadzany szlachetnymi kamieniami, klejnot rodowy, wykonany w pracowni Faberge. Od tej chwili, goniona potrzebą odkrycia swoich korzeni i tajemniczego powiązania dziadka z carską dynastią, poszukuje prawdy o rodzinie.

Rok 1914. Tatiana, wielka księżna Romanowa, podczas swojej służby w szpitalu przy pielęgnowaniu rannych, poznaje młodego kawalerzystę, Dimitra. Między tą dwójką wybucha wielkie uczucie. Przyszło im jednak żyć w niebezpiecznych i burzliwych czasach. Dymitr szybko wraca na front, zaś potężna, trzystuletnia monarchia Romanowów, chwieje się w posadach. Jej miesiące są policzone, czego jeszcze nikt nie spodziewa się, nawet w najmroczniejszych wyobrażeniach.

W jaki sposób połączą się losy dwóch młodych kobiet? I czy miłość naprawdę wszystko zwycięży? Musicie poznać tę historię 🙂

 

 

DLA KOGO

To zdecydowanie powieść dla kobiet. Dla kobiet romantycznych, wrażliwych, posiadających tę wspomnianą przeze mnie na początku, „starą” duszę. Oto przed Wami przepiękna miłosna historia, której akcja rozgrywa się w carskiej Rosji. Rozgośćcie się na wygodnych szezlongach w Pałacu Katarzyny w Carskim Siole, zachwyćcie się oszałamiającymi, barokowymi wnętrzami i poznajcie tę dramatyczną historię wielkiej miłości.

 

PODSUMOWANIE

„Sekret Tatiany” urzekł mnie od pierwszych stron i choć nie mogę pominąć tu pewnej naiwności, która cechowała fabułę, powieść tę czytało mi się znakomicie. Mało tego! Skutecznie przywołała moją nieco zakurzoną już miłość do historii Rosji, a przede wszystkich carskiej dynastii Romanowów. Zaraz po lekturze książki, z wypisanymi na kartce tytułami, którymi wspomagała się przy pisaniu Gill Paul (jak ogromnie jestem jej wdzięczna, że podzieliła się nimi z nami!), zabrałam się za robienie zakupów w księgarniach internetowych. W rezultacie w mojej biblioteczce goszczę dwie nowe pozycje historyczne o łącznej liczbie stron szacowanej na 2000 😀 Tak więc, jest to chyba najlepsza rekomendacja dla tej powieści. To bardzo udany debiut i wiem, że autorka ma na swoim koncie kolejne książki. Będą moje!

Polecam serdecznie!

 

Wasza Margot

 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu MANDO.

 • Książka zbiera naprawdę pozytywne opinie i na blogach, i na Instagramie. Muszę ją przeczytać 🙂

  0

  • Jeśli lubisz ten gatunek, to ogromnie polecam 😊❤️

   0

 • Dominika Ziętara

  Kocham wszystko co związane z historią! Na pewno po nią sięgnę <3

  http://www.zaczytana-na-zaboj.pl

  0

 • Agaa W

  Boże, uwielbiam książki o takiej tematyce. Wiem, często to powtarzam 😁 Ale tą książkę na pewno w najbliższym czasie przeczytam 😊 Twoja recenzja w dużym stopniu mnie do tego skłoniła 🙂

  0

  • Ja też uwielbiam i też ciągle o tym mówię 😄 Przeczytaj koniecznie ❤️

   0

 • Cały czas mnie nią kusisz ! Ta okładka jest wspaniała <3

  0

  • A widziałaś, że są dwie? 😊 Przeczytaj koniecznie! Piękna historia 💕

   0

 • Kasia

  Studiowała filologię rosyjską. I jestem zachwycona dynastią Romanowów. Ta tajemnica, ktora sie unosi nad ich rodem, tragiczna i niesprawiedliwa śmierć. Klimat carskiej Rosji pełniej przepychu, dumy, romansów, niespraiedliwosci, romantyzmu. Jestem pewna, że po przeczytaniu tej książki moja kolekcja wzbogaci sie tak jak i Twoja😍 buziaki

  0

  • Obawiam się, że możesz te wszystkie pozycje już mieć 😄 Ale ogromnie polecam książkę! 🤗❤️

   0

   • Kasia

    Właśnie nie, bo nie czytałam wtedy tyle co teraz. I moja miłość do Rosji za każdym razem jak słyszę o takich historiach wraca:)

    0

    • No to przeczytaj koniecznie! Na końcu jest lista źródłowa i część tych książek ukazała się w Polsce! 😍

     0

     • Kasia

      Przeczytałam już tę pozycję. Jejku, cóż to za historia, mogłam przenieść się w czasie i wyobrażać ten carski przepych. Byłam w kompletnie innym miejscu. Cudna powieść. I czekam tylko aż zagłębię się w historię Romanowów, która jest tak pięknie wydana😍

      0

 • Kasia

  Ostatnio dostałam od narzeczonego książkę o Adamie Bieleckim, do której zachęcałaś jakoś na początku roku. I to z niej zaczęłam wypisywać kolejne pozycje, które muszą być moje. Jeszcze jej nie skończyłam a już zamówiłam Sekret Tatiany, bo właśnie to wypisywanie pozycji przypomniało mi o tej pozycji i rozszerzeniu na jej podstawie Twojej biblioteczki:) Nie mogłam się powstrzymać.

  0

  • Ta książka jest znakomita! Taka pasjonująca i motywująca 😊 I piszę to ja, która woli morze 😄❤️

   0

   • Kasia

    Och tak, przeżywam każdy krok, każdy oddech, każdy metr. Ja zdecydowanie wolę góry, ale z moja kondycją to nad morze powinnam jeździć;) chociaż miłością do morza zaraziła mnie Mama, tam tez się wyciszam i odpoczywam.

    0