„Powiew nadziei. Na obcej ziemi” – Joanna Jax
„Powiew nadziei. Na obcej ziemi”
Autorka: Joanna Jax
Gatunek: powieść historyczna
Cykl: Na obcej ziemi
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
Cena rynkowa: 49,90 zł
PREMIERA: 25.10.2023 r.
Ocena: 8/10
Patronat medialny Lady Margot
No i mamy to.
Finał niezwykle emocjonującej i ważnej, w kontekście historycznym, sagi „Na obcej ziemi” autorstwa Joanny Jax, za nami.
Zastanawiałam się, jak potoczą się losy bohaterów, których poznaliśmy w poprzedniej serii, będącej w zasadzie prequelem wspomnianej sagi, a więc „Sagi wołyńskiej”. Byłam mocno zaciekawiona kierunkiem, w jakim pisarka pokieruje fabułą i samym zakończeniem.
Czy bohaterowie nareszcie odnajdą spokój i osobiste szczęście, czy może, podobnie jak w życiu, przyjdzie im borykać się z kolejnymi problemami, niedokończonymi sprawami.
Zdecydowanym plusem zarówno cyklu „Na obcej ziemi”, jak i wspomnianej już wcześniej „Sagi wołyńskiej” jest fakt, iż odarte zostały ze wszelkich odrealnień. To na wskroś życiowe historie, które były udziałem ponad 140 tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich, zaś Joanna Jax w swoich powieściach oddała im głos, dzięki czemu możemy stać się świadkami ich nowego, lepszego w zamierzeniu życia.
Czy tak się stało?
Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie, z całego serca polecam Wam lekturę wspomnianych książek.
Teraz zaś pozwólcie, że opowiem o schyłku burzliwej i dramatycznej historii wysiedlonych z Wołynia, Wissariona, Nadii, Marcela i Marty z bratem.
Przeczytajcie.
* * *
POSTACI
Nadia i Wissarion, rodzina Lemańskich, Osadkowskich, a także liczne i znakomicie zbudowane postaci drugoplanowe – to one wiodą prym w trzecim i ostatnim już tomie cyklu „Na obcej ziemi”, czyli w powieści „Powiew nadziei”.
FABUŁA
Poruszająca historia ludzi, którzy mimo przeciwności losu, kolejny raz muszą budować swoje życie od nowa…
Po opuszczeniu Wołynia, Wissarion, Nadia, Marcel i Marta z bratem przyjeżdżają do Wrocławia, by rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Na miejscu czują się rozczarowani, ponieważ wszystko wygląda zupełnie inaczej niż przedstawiała to radziecka prasa. Dla Lemańskiego i jego przyjaciół powojenny rozgardiasz to dobry moment na zarobienie dużych pieniędzy, dla Andrzeja i jego rodziny to ciężka próba zmiany swojego życia a nawet wartości, którymi się dotychczas kierowali.
Autorka przedstawia obraz Ziem Odzyskanych, ponurą epokę stalinizmu w której bohaterowie powieści muszą się odnaleźć, by przetrwać.
Joanna Jax kolejny raz maluje obraz społeczeństwa i jego przemian na tle historycznych wydarzeń.
DLA KOGO
Zarówno „Saga wołyńska”, jak i jej kontynuacja, czyli cykl „Na obcej ziemi”, wraz z jego finałowym, omawianym w recenzji tomem „Powiew nadziei”, to książki, które z pasją przeczytają miłośnicy powieści historycznych, głównie tych oscylujących wokół tematu II wojny światowej i stalinowskiej powojennej rzeczywistości w Polsce.
Niezwykle życiowe, emocjonujące, pełne ludzkich rozterek, małych i większych dramatów, ale i radości – ogromnie je przeżywałam.
Ważne, mądre i porywające.
Jeśli cenicie podobne historie, docenicie i te.
A „Powiew nadziei” jest ich znakomitym zwieńczeniem.
PODSUMOWANIE
Jedno mogę z absolutną pewnością napisać o tej pozycji, jak i ją poprzedzających: to wyjątkowo emocjonalne i życiowe ludzkie historie. I choć sami bohaterowie są fikcyjni, to stali się przedstawicielami tysięcy osób osiedlonych na Ziemiach Odzyskanych Dolnego Śląska. Ich egzystencja odzwierciedla egzystencję osiedleńców w mrocznej, brudnej, surowej i zakłamanej powojennej epoce stalinizmu. Joanna Jax wyspecjalizowała się w tworzeniu opowieści na bazie znaczących dla Polski wydarzeń historycznych. Przywołuje je za pośrednictwem wyjątkowych bohaterów, na wskroś ludzkich, ze wszystkimi ich zaletami i wadami, co sprawia, że tak łatwo jest czytelnikom wczuć się w te jakże istotne wydarzenia. Uczłowiecza je i przybliża nam, współczesnym, dla których są odległe, wręcz nierealne.
Podobnie jest w „Powiewie nadziei”, trzecim tomie wyjątkowej serii, w której to Wissarion, Nadia, Marcel i Marta z bratem po opuszczaniu Wołynia wybierają Wrocław na nowe miejsce do życia. I to właśnie im towarzyszy czytelnik w codziennych znojach i niekoniecznie takiej rzeczywistości o jakiej marzyli.
Cenna, ważna i niezwykle emocjonalna seria, którą pokochacie, obiecuję.
***
„Powiew nadziei”, w świetnej cenie promocyjnej, kupicie TUTAJ.
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Skarpa Warszawska.
Blog LADYMARGOT.PL został wyróżniony przez SEE BLOGGERS w corocznym rankingu 100 najpopularniejszych polskich blogerów.
Odpowiedzi